Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Częstochowie

Fot. Radio Fiat

Na Placu Daszyńskiego z mieszkańcami Częstochowy spotkał się dziś (9 lipca) minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojciech Murdzek. Szef resortu zachęcał do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich. Podczas wizyty w Częstochowie odwiedził również pracowników i studentów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza.

Wojciech Murdzek został powołany na ministra nauki i szkolnictwa wyższego 16 kwietnia bieżącego roku. Na stanowisku szefa resortu zastąpił wicepremiera Jarosława Gowina. Podczas konferencji prasowej w Częstochowie minister podkreślił, że wybór przyszłej głowy państwa to ważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana.

– Tematy związane z kryzysem gospodarczym się nie kończą. W związku z tym potrzeby, żeby te wyzwania podejmowali politycy doświadczeni. Namawiam na głosowanie na polityka sprawdzonego, wrażliwego na potrzeby społeczne, który patrzy z szacunkiem na rodzinę i polską tradycję. Jestem przekonany, że w oparciu o fakty w pojedynku dwóch kandydatów na urząd prezydenta RP bezwzględnie wygrywa Andrzej Duda.

W Częstochowie minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkał się także z władzami oraz studentami Uniwersytetu im. Jana Długosza. W rozmowie podkreślił, że przez epidemię koronawirusa, przyszły rok akademicki będzie „hybrydowy”.

– To doświadczenie z uczenia zdalnego dalej będzie wykorzystywane. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, ze nie wszystko da się zrobić zdalnie. Co do procesu nauki uczelnie będą podejmowały decyzje autonomicznie, a my będziemy je wspierać. Obecnie tworzy się platforma kursów przy współpracy z pracownikami naukowymi różnych uczelni, biznesem i organizacjami pozarządowymi. W tej chwili mamy już gotową pewną ilość kursów, umożliwiających zdalne nauczanie. Myślimy o kolejnych kilkudziesięciu, a docelowo chcemy rozszerzyć ofertę aż do kilkuset.

Minister Wojciech Murdzek dodał również, że trwa proces powstawania wydziału lekarskiego na częstochowskim uniwersytecie. Zadanie wymaga jednak załatwienia wielu formalności, a w tym oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz opinii ministra zdrowia. Jeśli wszystkie wymogi zostaną spełnione, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szybko sfinalizuje inwestycję.

Całej rozmowy z ministrem można posłuchać tutaj.

ABK