Ministranci przy ołtarzu i na boisku wierni Chrystusowi

Po raz trzeci Archidiecezja Częstochowska jest organizatorem Ogólnopolskich Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej. Dziś (1 maja) miała miejsce liturgiczna inauguracja 12. edycji sportowych zmagań.

Przy ołtarzu w parafii św. Wojciecha w Częstochowie stanęło 150 księży z całego kraju. Eucharystii o godz. 8 przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Świątynię wypełniło blisko 2000 zawodników, którzy na co dzień w swoich parafiach są ministrantami, lektorami i ceremoniarzami, a dziś przyjechali do duchowej stolicy Polski jako bramkarze, napastnicy czy obrońcy. Licznie zgromadzonych uczestników Mistrzostw powitał ks. Stanisław Iłczyk – proboszcz parafii św. Wojciecha, który zachęcił młodych do zdrowej rywalizacji w imię dobrych zawodów. – Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się w nim i weselmy. Jaki jest piękny widok z tego własnie miejsca, od Chrystusowego ołtarza, patrzeć na wypełnioną świątynie, patrzeć na to liturgiczne spotkanie. Pamiętajcie, że przegrać mecz to nie wstyd, zawsze trzeba uczyć się od lepszego. Tego wam życzę – mówił ks. Iłczyk.

Swoje słowo do Liturgicznej Służby Ołtarza i księży duszpasterzy skierował Metropolita częstochowski. – Człowiek jest godny wartości pochodzącej od samego Boga. Wartość każdego z nas bierze się z godności dziecka Bożego. Bóg nas umiłował, powołał do życia – zaznaczał w homilii hierarcha. Abp Depo przypomniał w kazaniu myśl Dwighta Morrowa, który powiedział, że „ świat podzielony jest pomiędzy ludzi, którzy coś robią i tych, którzy zbierają za to laury. Postaraj się, jeżeli możesz, należeć do pierwszej grupy. Jest w niej dużo mniejsza konkurencja” – To dobra wskazówka na progu naszych zmagań sportowych. Trzeba być w grupie tych, którzy czegoś dokonują, a dokonywać to znaczy odkrywać siebie, tajemnicę łaski wewnętrznego człowieka – podkreślił abp Depo. Odnosząc się do filmu „Nienormalni” w reżyserii Jacka Bławuta metropolita wskazał na scenę, w której jeden z niepełnosprawnych zawodników przewraca się na bieżni, a drugi nie biegnąc do mety zatrzymuje się, aby mu pomóc – Ten drugi zawodnik odwołał się do solidarności, dlatego życzę wam, abyście zmagając się ze sobą o tytuły byli normalni łaską Boga i piękną solidarnością – zakończył abp Depo.

Na Mszy św. oprócz księży opiekunów, ministrantów, obecni byli także przedstawiciele miejsc, w których odbywają się rozgrywki. – Dla nas to zaszczyt, że możemy być współgospodarzami takiego niesamowitego czasu. W naszej hali zagra blisko 200 osób. To świetna promocja gminy, ale i przy okazji radość, że dzieją się takie wydarzenia. Może w przyszłym roku na mistrzostwa dostaną się nasi ministranci, którzy na co dzień graja na tej hali – dzieli się Mariusz Spiechowicz – zastępca wójta gminy Rędziny.

Po zakończonej Eucharystii ks. Sebastian Ciastek – duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej przypomniał ministrantom, że udział w Mistrzostwach to dla nich wyróżnienie, ale też przejaw wielkiej troski Kościoła o ich rozwój. Archidiecezję częstochowską reprezentuje 12 drużyn. Jedna z nich pochodzi z parafii sw. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia. – Chłopcy czują się zaszczyceni, że mogą wziąć udział w tak dużym turnieju. Sport jest tym przez co możemy dotrzeć do dzieci i młodzieży. Jest to sukces, na który ministranci zapracowali. Kondycja jest dobra, a czy będzie zwycięstwo to zobaczymy –  mówi ks. Konrad Cygan – opiekun ministrantów.

Dla samych ministrantów, inauguracja liturgiczna mistrzostw była dużym przeżyciem. Swoimi emocjami podzielił się z nami Bernard Kociołek z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie, która również walczy o puchar dla archidiecezji częstochowskiej. – Ćwiczyliśmy od zeszłego roku. To był nasz cel, żeby się tutaj dostać, bo Mistrzostwa organizowane są u nas. Każdy z nas zostawił serce na boisku, a teraz chcemy się też dobrze bawić z chłopakami z całej Polski- podkreślał Kociołek.

Oficjalnego otwarcia Mistrzostw dokonał abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Oprócz słów zagrzewających do walki, nie zabrakło również, jak przystało na sportową rywalizację, hymnu państwowego. W Mistrzostwach drużyny walczą o Puchar KnC (od red. Króluj nam Chryste). Rozgrywki odbywają się na 12 halach w Częstochowie i regionie. Zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych: ministrant, lektor, ceremoniarz, poznamy jutro (2 maja). Także jutro o godz. 15.30 w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka dla uczestników sportowych zmagań i wszystkich chętnych, którzy dotrą na wydarzenie. Dziś wieczorem ministranci i ich księża opiekunowie uczestniczyć będą także w Apelu Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze.