„Misie i dzieci toną po cichu…” – bezpieczeństwo nad wodą

Fot. Radio Fiat

Na terenie ośrodka La Playa w Parku Lisiniec odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Akcja „Misie i dzieci toną po cichu…” ma zwrócić uwagę na problem plażowania po spożyciu alkoholu. O tym, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą mówi sierż. szt. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji z Częstochowy:

Zasadą numer 1 jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. 2 ważną zasadą jest słuchanie poleceń ratownika WOPR-u. To oni są osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i mają najlepszą wiedzę o tym jakie warunki panują. Może nam się wydawać, że jesteśmy dobrymi pływakami, ale po pewnej chwili okazuje się, że nie znamy terenu. Dodatkowo my, jako policja, zwracamy uwagę na trzeźwe korzystanie z uroków wakacji. Woda i opieka nad dziećmi w stanie nietrzeźwości to największe błędy, które prowadzą do tragedii.

W ciągu roku wiele osób ginie wskutek utopień. Główną przyczyną zgonów jest ludzka nieodpowiedzialność i stan upojenia alkoholowego:

W tym roku mamy już odnotowane pierwsze przypadki utonięć na terenie Polski. Co roku jest ich ok. pół tysiąca. Na miejscu trzecim, wśród śmierci dzieci do 18 roku życia, są utonięcia. Spowodowane są najczęściej złą opieką nad nimi. Pamiętajmy o tym, że alkohol nie pomaga. Osobom, które pływają słabiej, po alkoholu wyłącza się lampka bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo to przede wszystkim trzeźwość. Nie topi się osoba, która krzyczy i woła o pomoc. Ludzie topią się po cichu i nie mają siły krzyknąć. Machają tylko rękoma.- mówi sierż. szt. Kamil Sowiński

Podczas wydarzenia odbyły się także pokazy WOPR. Ratownicy odgrywali sytuacje z jakimi muszą mierzyć się w swojej pracy. Demonstrowali sposób w nich postępowania oraz wyjaśniali działanie sprzętu ratowniczego. Ratownik oraz wiceprezes Zarządu Częstochowskiego WOPR, Mariusz Żołędziewski, apelował również o zachowywanie bezpieczeństwa nad wodą:

Takie akcję są prowadzone w szkołach regularnie, przez profilaktykę. Jest kilka podstawowych haseł o bezpieczeństwie:
– ucz się pływać, umiejętność pływania decyduje o bezpieczeństwie
– po długim opalaniu ostrożnie wchodź do wody
– po obfitym posiłku odpocznij godzinę przed wejściem do wody. Jeśli się mocno najemy, organizm jest osłabiony i może nawet dojść do wymiotów, a w rezultacie do procesu tonięcia.
– alkohol, brawura i środki odurzające najczęstszą przyczyną utonięć

Całe przedsięwzięcie organizowane jest przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie wspólnie z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, MKRPA i KRUS.

Bezpieczeństwo nad wodą to ważne zagadnienie. Zalecenia policji i ratowników WOPR są jasne – zachowajmy zdrowy rozsądek podczas odpoczynku nad zbiornikami wodnymi.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content