Mistrzowie szachów z „Hetmana”

Fot. Radio Fiat

W Częstochowie istnieje miejsce, gdzie od 1995 roku dzieci uczone są, w jaki sposób dobrze grać w szachy. Uczniowski Klub „Hetman” z roku na rok szkoli coraz więcej zawodników, którzy osiągają sukcesy w rozgrywkach polskich i zagranicznych. Zajęcia prowadzone są w każdą środę od godz. 16.15 do 19.00 w Szkole Podstawowej nr 9 w Częstochowie.

O tym, jak doszło do powstania klubu, który przez lata wyszkolił ogólnopolskich i międzynarodowych mistrzów mówi jego założycielka, Elżbieta Pyrkosz.

– Uczniowski Klub Sportowy Hetman Częstochowa powstał przy SP nr 33 w Częstochowie. Po 1,5 roku działalności w formie kółka szachowego zdecydowaliśmy o utworzeniu jednego z pierwszych uczniowskich klubów sportowych szachowych w Polsce. Głównie zajmujemy się szkoleniem dzieci i młodzieży. W naszym klubie wyrastają prawdziwi zawodnicy. W tej chwili nasza drużyna, oparta na wychowankach klubu, gra w I Lidze Seniorów.

Jak dodaje założycielka klubu „Hetman”, nauka gry w szachy wspiera rozwój logicznego myślenia, jest świetnym treningiem pamięci i kształtuje umiejętność przestrzennego myślenia. Rozwija też koncentrację i uczy samodyscypliny.

– Zajęcia odbywają się w każdą środę od godz. 16.15 do 19.00 w Szkole Podstawowej nr 9 w Częstochowie przy ulicy Sobieskiego 15. Oprócz tego prowadzimy dodatkowe zajęcia w czwartki. W weekendy natomiast wyjeżdżamy na turnieje, których jest bardzo dużo.

Działalność klubu nie rozwinęłaby się, gdyby nie dodatkowe wsparcie, którego szachistom udziela m.in. firma Tauron. Więcej na ten temat mówi Piotr Apollo, dyrektor oddziału w Częstochowie.

– Pomagamy częstochowskim szachistom chociażby użyczając naszą aulę, gdzie przed koronawirusem często odbywały się zawody. Osobiście, zainteresowałem szachami moje dzieci. Często odwiedzamy klub „Hetman” i oglądamy, jak wyglądają zajęcia. Śmiało je polecam i zachęcam wszystkich, aby również swoje dzieci zainteresowali tym sportem. Gra w szachy to same korzyści.

Od 1998 roku drużyny juniorskie i seniorskie Uczniowskiego Klubu Sportowego Hetman utrzymują się w różnych ligach szachowych. Dwa razy wychowankowie klubu awansowali do ekstraligi polskiej seniorów, czyli najbardziej prestiżowej, w której gra 10 najlepszych drużyn z Polski. Aktualnie zawodnicy grają w lidze pierwszej. Rok temu wychowanek klubu „Hetman” został wicemistrzem Polski do lat ośmiu. Klub zdobył też m.in. 5 złotych medali na Mistrzostwach Śląska. Oprócz rozgrywek szachowych UKS „Hetman” propaguje królewską grę poprzez organizację imprez sportowych skierowanych głównie do dzieci i młodzieży.

ABK