Młodzi o dzikich wysypiskach

Konkurs (9)

„Film o dzikich wysypiskach” – to nazwa konkursu dla dzieci i młodzieży, którego finał odbył się dziś (piątek 19 marca) w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie.

Konkurs skierowany był do uczniów przedszkoli i szkół z miasta w ramach projektu „Czysta Częstochowa – dajmy kosza śmieciom” realizowanego przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

– Co roku organizujemy różnego rodzaju konkursy. Edukacja naszych mieszkańców jest jedną z najważniejszych rzeczy, którymi zajmuje się CzPK. Uważamy, że bez edukacji nie będziemy mogli się rozwijać i myślę, że edukacja naszych mieszkańców, konkursy o segregacji śmieci, o dzikich wysypiskach są po to, żeby ta świadomość mieszkańców o segregacji była jak największa – mówi Bartłomiej Sabat, wiceprezes przedsiębiorstwa.

Nagrodą za pierwsze miejsce był laptop, za drugie projektor multimedialny, a za trzecie aparat fotograficzny. O pracach zgłoszonych do konkursu mówi członek jury Barbara Miękina z CzPK.

– Na konkurs wpłynęło 10 prac z 7 placówek oświatowych. Wybór był bardzo trudny. Sam konkurs jest trudny, bo problem doskwiera nam wszystkim, chcieliśmy uwzględnić wszystkie elementy, które były wykorzystane przy produkcji takich filmów – mówi Barbara Miękina.

I i II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie. Mówią Anna Porada i Oskar Kosta, uczniowie szkoły, którzy przygotowali zwycięski film.

– Nasz film jest po to, żeby się zastanowić nad tym, co robimy i że jeśli nie przestaniemy śmiecić, to możemy bardzo szybko zniszczyć naszą planetę / Nasz film zachęca do segregowania śmieci, żeby dbać o to, co robimy, żeby nie zostawiać odpadów byle gdzie, żeby wrzucać do odpowiednich pojemników i ogólnie żeby dbać o piękno naszej planety – mówią Anna Porada i Oskar Kosta.

Paweł Kmiecik