Młodzi wybierają trzeźwość

„Be Free – miesiąc bez alkoholu” to akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej, która wchodzi w ogólnopolską inicjatywę: sierpień – miesiącem abstynencji.

Akcja trwa cały sierpień i można do niej dołączyć w każdej chwili. O tym jakie intencje towarzyszą wyrzeczeniom młodzieży mówi asystent diecezjalny KSM Częstochowa, ks. Andrzej Witek:

Po pierwsze naszym motywem było to żeby wesprzeć wszystkich młodych, którzy chcą spróbować życia w abstynencji, ale jest im ciężko ze względu chociażby na środowisko, przez które czują się gorsi kiedy nie piją. Dziwię się, że tak jest. Młodzi przychodzili i mówili, że jeśli odmawiają alkoholu to są wykluczeni z grupy znajomych. Dlatego chcemy ich wesprzeć. Drugą intencją są powołania kapłańskie. W naszym seminarium jest jeszcze dużo wolnych pokoi, więc modlimy się, żeby się zapełniały.

Okres wakacyjny kojarzy się ze zwiększonym spożyciem alkoholu, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Co zatem daje uczestnikom akcji przeżycie miesiąca takiego wyrzeczenia? Swoim doświadczeniem dzieli się sekretarz zarządu KSM Archidiecezji Częstochowskiej, Kamila Suchańska:

Sierpień jest takim miesiącem, w którym jest dużo okazji, żeby się napić. Wiem to z własnego doświadczenia – na wyjeździe ze znajomymi do Łeby było na to parcie, ale chciałam spróbować czegoś innego, więc powiedziałam „nie”. Dzięki temu przeżyłam te wakacje w lepszy sposób. Myślę, że dzięki temu skupiliśmy się bardziej na rozmowach i byciu ze sobą.

Osoby, które włączyły się w akcję „Be Free” odczuwają wzajemne wsparcie płynące z tego, że w grupie raźniej, co podkreśla Nina Gawrońska z częstochowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży:

Wszyscy, którzy biorą udział w tej akcji wspierają się w tej inicjatywie na różnych spotkaniach, nawet tych poza „KSM-owych”. Część osób z moich rówieśników zdecydowało się wziąć udział w tej akcji, kiedy zobaczyli, że podjęłam się tego. Wspólnie się wspieramy.

Jak dotąd w akcję włączyły się 52 młode osoby. Zachęcamy do włączenia się. Link do wydarzenia na Facebooku dostępny tutaj.

KF