Młodzi Wynalazcy w Uniwersytecie im. Jana Długosza

W sobotę 2 marca uczestnicy Akademii Młodych Wynalazców brali udział w zajęciach inauguracyjnych. To już kolejna edycja Akademii.

Akademia Młodych Wynalazców jest społeczną akcją, działającą w strukturach UJD w Częstochowie od 2015 roku. Szczególnym adresatem Akademii jest młodzież ze środowisk o niskim statusie materialnym w tym z domów dziecka, a udział w zajęciach jest całkowicie darmowy.

Od pierwszego pomysłu, który narodził się już jakiś czas temu i bardzo dobrze się przyjął, zmierzmy do tego, żeby mieć formę, która będzie też nas identyfikować jako uczelnię, kierującą swoje możliwości przede wszystkim do studentów, ale również do tych najmłodszych, którzy kiedyś w przyszłości studentami będą. Naukowcy przede wszystkim z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego szykują dużo niespodzianek, które służą temu, żeby pokazać jak fascynująca może być nauka – mówi rektor UJD, prof. Anna Wypych-Gawrońska.

Wykład inauguracyjny przygotował dr Tomasz Girek:

Przedstawiam wykład dla dzieci, który w zasadzie nie jest wykładem naukowym, tylko wprowadza w tematykę całych naszych zajęć. Przedstawiam na nim kilkanaście wynalazków, które są dla nas tak oczywiste w życiu codziennym, że nie zdajemy sobie sprawy, że zostały przez kogoś wymyślone, np. kapsel. Opowiadam też o Leonardzie da Vinci’m i fabryce wynalazków Thomasa Edisona.

Podczas Akademii dzieci złożyły ślubowanie, odebrały indeksy oraz wyprawkę. Następnie młodzi wynalazcy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych/laboratoryjnych, które w sposób praktyczny miały przybliżyć młodzieży poruszane na wykładzie kwestie.

KF