Mobilnie przeciw COVID-19

Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe/źródło: youtube.com/Ministerstwo Cyfryzacji

STOP COVID – ProteGO Safe to aplikacja, która w założeniu ma pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Oficjalna, polska aplikacja powiadamiająca o kontakcie z koronawirusem, wydana została przy współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Jak zapowiedzieli twórcy programu, jeszcze w tym tygodniu program zostanie rozbudowany. Będą to usprawnienia, które pojawią się w nowej wersji mobilnej aplikacji.

– Osoby, które dostaną powiadomienie o kontakcie z osobą zakażoną, już wkrótce będą mogły poddać się testowi, pod warunkiem, że będą miały objawy COVID-19 – poinformował Marek Zagórski, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Niebawem zostanie również wdrożony system informatyczny do obsługi inspekcji sanitarnej. Chodzi między innymi o informowanie o kwarantannie.

– Docelowo będą to robiły automaty. Do decyzji o kwarantannie będzie można mieć wgląd na Internetowym Koncie Pacjenta. Objęty nowym systemem ma być również cały wywiad epidemiczny. Wszystkie dane wpisane raz będą następnie wykorzystywane przez różne jednostki sanepidu, ale także inne jednostki ochrony zdrowia – zapowiedział Marek Zagórski.

Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe dostępna jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Ostatnia aktualizacja wniosła takie poprawki jak uaktualnienie stref kolorystycznych dla powiatów, możliwość monitorowania wybranych powiatów (powiadomienie w przypadku zmiany koloru strefy) oraz aktualizację ekranu informującego o możliwości dodania tłumaczenia na nowy język.

BNO