Modlitwa źródłem jedności w rodzinie – Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Na Jasną Górę z dwudniową pielgrzymką przybyły małżeństwa i rodziny. 24 września zakończyła się 33. już pielgrzymka tej grupy społecznej. Mszy św. o godzinie 11.00 pod szczytem jasnogórskim przewodniczył i wygłosił homilię bp Jerzy Mazur z diecezji ełckiej, a towarzyszyli mu bp Jan Wątroba – przewodniczący ds. Rodziny Komisji Episkopatu Polski, bp Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej oraz wielu księży duszpasterzy rodzin w swoich wspólnotach parafialnych. W pierwszym dniu pielgrzymki rozstrzygały się sprawy dotyczące nowego roku duszpasterskiego, mówi ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP:
– Pierwszy dzień to czas, kiedy spotykamy się jako Rada ds. Rodziny KEP oraz doradcy życia rodzinnego wraz z duszpasterzami małżeństw i rodzin z całej Polski aby zaplanować strategię działania na przyszły rok duszpasterski. Później spotykamy się na Mszy św. za Ojczyznę, a następnie Droga Krzyżowa, która jest dla nas zawsze bardzo ważnym wydarzeniem. Małżonkowie sami prowadzą refleksje i zawsze z tego co wiem jest to mocne uderzenie do wielu sumień małżeńskich.
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. drugiego dnia pielgrzymki, która dla pielgrzymów miała dodatkowo szczególny charakter poprzez 3 ważne jej punkty:
– Niedziela to przypomnienie, że my jesteśmy zaproszeni do tego, aby tworzyć to środowisko małżeńskie i rodzinne oraz że nie możemy czuć się zwolnieni z wychowania i kształtowania przyszłych pokoleń. Ukoronowaniem tego wszystkiego jest Msza św. na wałach, podczas której dzieją się takie 3 ważne dla nas rzeczy. Pierwszą z nich jest złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego, którzy pójdą do narzeczonych i do małżeństw w kryzysach by z nimi rozmawiać i pokazywać Ewangelię miłości. Druga sprawa, to odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Wierność małżeńska jest gwarancją tego, że małżeństwo rozwija się, a dzieci czują się bezpieczne i mogą wzrastać. Trzecia sprawa to zwierzenie wszystkich małżeństw opiece Maryi. Ciągle doświadczamy, że to budowanie małżeństwa tylko w oparciu o ludzkie siły jest niewystarczające. Potrzebujemy te opieki Matki i Chrystusa, który obiecał małżonkom, ze w sakramencie małżeństwa będzie z nimi każdego dnia. – przypomina ks. Drąg.
W związku z przypadającą na ten rok 300-letnią rocznicą koronacji Cudownego Obrazu, Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin skupiła się na modlitwie do Maryi. Szczególnie na różańcu:
– W tym roku staraliśmy się przypomnieć sobie o modlitwie w intencji małżeństw i rodzin na różańcu, o tym, czym jest czystość, miłość, wierność i uczciwość. Wszystko po to, aby było mniej rozwodów w naszym kraju, a co za tym idzie – mniej dramatów dzieci i młodzieży oraz całych rodzin, których dotyczy ten problem. – mówi dyrektor Krajowego Duszpasterstwa Rodzin.
Bp Jerzy Mazur w homilii podkreślał, że żyjemy obecnie w czasie, kiedy w rodzinach zaczyna panować obojętność na wiarę. Nawoływał do powrócenia do wspólnej modlitwy w domach, ponieważ rodziny, które się modlą są ze sobą ściślej zjednoczone. Jest to sposób na zatrzymanie plagi rozwodów i pozostanie przy wierze młodego pokolenia. Zachęcał także rodziny do włączania się w inicjatywy takie jak Różaniec do granic, zatrzymanie aborcji i propagowanie trzeźwości.

KN

Skip to content