MOPS: formy pomocy i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych

idz_do_zus_i_badzi_madrzejszy_1

Niepełnosprawność w modelu społecznym oznacza pewną barierę w bezproblemowym funkcjonowaniu w społeczeństwie poprzez blokady, występujące ze strony otoczenia. Sekcja Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie ma na celu likwidację tych barier i rehabilitację zarówno międzyludzką, jak i zawodową tych osób. Z tego tytułu, w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PEFRON), jednostki, u których stwierdzony został któryś ze stopni tego stanu, mogą ubiegać się o dofinansowanie, np. pomocy w zaopatrzeniu w sprzęt rehabilitacyjny lub likwidacji barier w komunikowaniu się oraz barier technicznych.

Częstochowski MOPS przyjmuje ponadto aktualnie wnioski od osób niepełnosprawnych na dofinansowanie w uzyskaniu wykształcenia wyższego w ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” Moduł II, który jest programem ogłoszonym przez PEFRON.

– Jest to dofinansowanie kosztów edukacji, zarówno w szkołach policealnych, kolegiach, szkołach wyższych, zarówno I, II stopnia nauczania, a także studia doktoranckie. Adresatami programu są osoby niepełnosprawne, posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, pobierające naukę w którejś z wyżej wymienionych szkół – zaznacza Olga Dargiel, specjalista ds. wizerunku i polityki informacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

W przypadku dofinansowania dla osoby studiującej na jednym kierunku, kwoty uzależnione są od indywidualnej sytuacji osoby składającej wniosek; może to być kwota do wysokości czesnego. Ponadto, jak informuje Olga Dargiel, można również uzyskać dodatek na pokrycie kosztów kształcenia od 700 do 1000 zł, który może zostać jeszcze powiększony w zależności od indywidualnych potrzeb. W sytuacji otwarcia przewodu doktorskiego jest to kwota do 4000 zł.

Termin składania wniosków o przyznanie dofinansowania tego typu upływa 10 października br. Z wypełnionymi formularzami należy się zgłaszać do Sekcji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością. Wnioski dostępne są także na stronie internetowej częstochowskiego MOPS-u: www.mops.czestochowa.pl.

W ubiegłym roku z tego typu pomocy skorzystało 60 osób.

Paulina Izdebska

Źródło: foto. http://www.strefabiznesu.nto.pl/

Skip to content