“Mordy założycielskie III RP” – spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

DSCF4812

Opinia publiczna o tym nie wie – stwierdził Wojciech Sumliński. Spotkanie z dziennikarzem, noszące tytuł „Mordy założycielskie III RP”, odbyło się dzisiaj (9.01) na Jasnej Górze. Sala o. Kordeckiego wypełniła się słuchaczami po brzegi. Miejsca brakowało nawet na schodach.

– Dla mnie przede wszystkim mordem założycielskim III RP jest zbrodnia na bł. ks. Jerzym Popiełuszce – mówi prelegent. – 30 października ’84 roku oficjalnie podano, że wydobyto zwłoki ks., Jerzego Popiełuszki i dokładnie w tym dniu, ci którzy wydali rozkaz zamordowania ks. Jerzego […] usiedli do wspólnego stołu z rzekomymi przyjaciółmi ks. Jerzego, wielkimi autorytetami III RP […]. Rozmawiali o tym, co dalej robić z Polską, de facto jak tę Polskę dalej między siebie dzielić. Takich spotkań było później więcej, ale wszystko to zaczęło się od 30 października ’84 roku i właśnie dlatego ks. Stanisław Małkowski nazwał zbrodnię na ks. Jerzym zbrodnią założycielską III RP. To był ten moment, ten moment kiedy rozpoczęły się rozmowy wysublimowanej części opozycji z przedstawicielami reżimu komunistycznego.

Wojciech Sumliński przypomina, że tylko w latach 80. zabito ponad sto osób przez tzw. nieznanych sprawców, a w III RP takich ofiar było znacznie więcej. – To było kilkaset osób, które zabito w okolicznościach nigdy nie wyjaśnionych. Tylko w sprawie działalności fundacji Pro Civili, w której działania osłonowe prowadził były prezydent Bronisław Komorowski, który współpracował z tą przestępczą organizacją – o czym mówię od bardzo dawna, jawnie, publicznie, mówię to z otwartą przyłbicą – tylko w związku z działalnością tej fundacji zginęło kilkanaście osób. Nigdy nie wyjaśniono żadnej z tych zbrodni. Takich zagadkowych śmierci w okresie III RP było znacznie, znacznie więcej. Opinia publiczna nie ma o tym zielonego pojęcia. Nie wie, na jaką skalę dochodziło do przestępstw – zauważa dziennikarz.

Wojciech Sumliński jest dziennikarzem prasowym i telewizyjnym, publicystą, autorem książek, w których szeroko poruszał kwestie m.in. służb niejawnych. Wśród prac warto wymienić „Czego nie powie Masa o polskiej mafii”, książkę o zabójstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki pt. „Kto naprawdę go zabił?” czy na temat byłego prezydenta pt. „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”.

Spotkanie odbyło się w ramach 8. Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców, której patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Tekst i foto. Krzysztof Rygalik

Skip to content