Msza św. w intencji uczestników Bitwy Warszawskiej

Fot. Radio Fiat

W kościele św. Jakuba w Częstochowie (14 sierpnia) została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji częstochowian – uczestników Bitwy Warszawskiej. Po Mszy św. pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty. Honorowy patronat nad uroczystością objął abp Wacław Depo.

W Bitwie Warszawskiej poległo wielu polskich żołnierzy. Z okazji jej 100. rocznicy, polegli są teraz szczególnie wspominani. O tym za co powinniśmy im dziękować, mówi ks. Ryszard Umański, główny koncelebrujący Eucharystii:

Dziękujemy przede wszystkim za życie tych młodych ludzi, żołnierzy, którzy pokonali tak ogromną armię bolszewicką, która miała na celu zniszczenie Polski i zawładnięcie Europą. To co się stało w Warszawie jest dla nas wielką chlubą. Jesteśmy dumni z oręża polskiego. Cieszę się także, że ta Msza św. może być odprawiana w Częstochowie. Dziękujemy poległym za bohaterstwo, dziękujemy za życie wobec ojczyzny. Musimy uczyć się miłości wobec naszej ojczyzny. Nie musimy dzisiaj przelewać krwi, ale ciągle musimy bronić tej wolności i niepodległości.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”, członkowie rady miasta, przedstawiciele „Solidarności”, policji i straży pożarnej. Podczas uroczystości składania kwiatów, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz podkreślił, jak wielkie znaczenie powinna mieć dla polaków Bitwa Warszawska:

Myślę, że jest to tym bardziej większy jubileusz, bo jest to 100. rocznica. Powinniśmy to podkreślać dla młodszych pokoleń, dla naszych dzieci. Oni nie będą mieli okazji posłuchać tych, których słuchałem np. ja.

Bitwa Warszawska była starciem toczonym w dniach 13-25 sierpnia w 1920 roku. Była to bitwa, która zadecydowała o losach wojny polsko-bolszewickiej. Pomimo, że wojska rosyjskie posiadały większe zaplecze militarne, polakom udało się odeprzeć atak. To wydarzenie historycznie nazywane jest także „Cudem nad Wisłą”.

WB