W Wielki Czwartek (13 kwietnia) w kościołach całej archidiecezji sprawowana była Msza Wieczerzy Pańskiej. Tą Eucharystią rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Te dni to jedno wielkie święto uobecniające największe tajemnice zbawienia.  Dziś wspominamy pamiątkę dnia, w którym “nasz Pan Jezus Chrystus, powierzył swoim uczniom odprawianie sakramentalnej ofiary Ciała i Krwi swojej” i ustanowił sakrament kapłaństwa Nowego Przymierza. Umywając zaś nogi swoim uczniom dał nam przykład prawdziwej miłości wypływającej z Eucharystii. Wymownym symbolem dzisiejszej celebracji jest puste tabernakulum. Jest ono dla nas znakiem, że to właśnie sprawowana we wspólnocie Msza Święta to “źródło i szczyt” naszego życia chrześcijańskiego, z którego wypływają wszystkie inne dobra duchowe przekazywane nam za pośrednictwem Kościoła.

Uroczystą Eucharystię w parafii św. Wojciecha sprawował Arcybiskup Metropolita Wacław Depo, który w swoim słowie przypomniał, że nasza obecność razem na Eucharystii cementuje nas jako rodzinę Kościoła. – Potwierdzamy, że Kościół troszczy się o to, żeby chrześcijanie, którzy gromadzą się na sprawowane misteria nie byli jako obcy, jak widzowie na stadionie czy przechodnie. Tę tajemnicę należy przeżywać coraz bardziej świadomie i w sposób wolny, bo tylko wtedy wychodząc z tego miejsca, ze sprawowania Eucharystii, będziemy mocni Jego mocą – mówił metropolita. 

Bp Antoni Długosz sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej. W swoim słowie pasterskim zwracał uwagę, że w Wielki Czwartek przypominamy sobie, że konieczne jest nie tylko umycie nóg, ale i duchowe obmycie. – Tylko ten będzie miał udział z Jezusem, kogo On obmyje przez swoja śmierć na krzyżu i kto z mocy tej śmierci skorzysta przez obmycie w sakramencie chrztu, ale także ten, kto obmyty zasiada z Nim za stołem Eucharystii, aby sprawować pamiątkę Jego śmierci  – akcentował bp Długosz. 

Abp Senior Stanisław Nowak przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, w której to parafii Triduum Paschalne w formie rekolekcji przeżywają członkowie wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

W Wielki Czwartek wieczorem podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej ma miejsce mandatum, nazywane czasami pedilavium. Jest to uroczysty obrzęd umywania nóg, według przykładu, który pozostawił swoim Apostołom Zbawiciel.  Nazwa obrzędu umycia nóg pochodzi od antyfony, którą się wykonuje w jego trakcie, zawierającą słowa Chrystusowego polecenia: „mandatum novum do vobis, ut diligatis invicem, sicut dilexi vos” (Daję wam przykazanie nowe, abyście tak się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem). Obrzęd polega na obmyciu nóg 12 mężczyznom, ma on miejsce po Ewangelii. Biskup po zdjęciu ornatu, został przepasany białym prześcieradłem, podszedł kolejno do mężczyzn, polewał ich stopy wodą, wycierał i całował. Cały obrzęd czyni w postawie klęczącej przed osobami, którym myje nogi na wzór Chrystusa.

Po Liturgii przeniesiono Najświętszy Sakrament do ołtarza wystawienia.

fot. AM, AS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content