„Muzoteka” czyli biblioteka muzyczna w nowym wydaniu

Budynek Biblioteki Muzycznej przy al. Niepodległości/Fot. Google

„Muzoteka” – pod taką nazwą ma obecnie funkcjonować dotychczasowa biblioteka muzyczna. Oprócz nazwy zmienia ona również lokalizację, przenosząc się z al. Niepodległości w al. Kościuszki.

Istniejąca od lat 70. wypożyczalnia była znacznie oddalona od centrum miasta, co powodowało, że korzystali z niej praktycznie tylko mieszkańcy okolicznych dzielnic, takich jak Raków, Ostatni Grosz oraz Wrzosowiak. W konsekwencji filia cieszyła się coraz mniejszym zainteresowaniem.

– W ubiegłym roku nadarzyła się okazja, ponieważ zwolnił się lokal w bezpośrednim sąsiedztwie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Postanowiliśmy przenieść placówkę i dać jej drugą szansę. Chcieliśmy także wykorzystać fakt coraz większej popularności płyt winylowych – mówiła Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

Nowa siedziba będzie znajdować się przy al. Kościuszki 4, w pobliżu Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz Wypożyczalni Głównej. Jak podkreśla dyrektor Beata Grzanka, przeniesienie nie wiążę się z cięciami kadrowymi ani zmniejszeniem ilości zasobów. A tych, jak się okazuje, jest sporo.

– Mamy kilkanaście tysięcy płyt winylowych o bardzo różnorodnej muzyce. Mamy zarówno muzykę klasyczną, jak i tę współczesną. Nowsze utwory są reprezentowane na nośnikach CD. Co do spraw administracyjnych – nie prowidujemy żadnych zmian kadrowych – dodała dyrektor.

Poza łatwiejszą dostępnością i większą promocją „Muzoteki” jej nowa lokalizacja ma być pomocna studentom w łatwiejszym i szybszym pozyskiwaniu zasobów muzycznych. Niedaleko znajduje się Zespół Szkół Muzycznych przy ul. Jasnogórskiej oraz Instytut Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego. Obecnie nie jest znana dokładna data otwarcia siedziby. Jej przedstawiciele chcieliby, aby nastąpiło to jeszcze przed wakacjami.

BNO