Więcej pielgrzymów na Jasnej Górze

Miniony weekend był dla częstochowskich służb bardzo pracowity. Wszystko za sprawą tzw. drugiego szczytu pielgrzymkowego, jaki miał miejsce 26 sierpnia. O szczegółach mówi Marta Ladowska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Był to pracowity weekend przede wszystkim dla policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze dbali o to, aby pielgrzymi bezpiecznie mogli dojść na jasnogórskie błonia oraz bezpiecznie wrócić do domu. Sztab policji koordynował działaniami wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie stróżów prawa. W terenie pracowali zarówno policjanci umundurowani, jak i w ubraniach cywilnych. Mieli oni nie dopuścić do kradzieży oraz niezakłócenia uroczystości. Dzięki temu kolejny szczyt pielgrzymkowy zakończył się bez utrudnień i incydentów.

Na drogach nie było już tak spokojnie. W czasie weekendu doszło także do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych:

– W piątek policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odnotowali dwadzieścia sześć kolizji, zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. W sobotę na częstochowskich drogach doszło do dwudziestu pięciu kolizji i dwóch wypadków. Policjanci zatrzymali do kontroli dwóch nietrzeźwych kierowców. W niedzielę doszło do piętnastu kolizji i jednego wypadku. Tego dnia policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców, jednym z nich był obywatel Ukrainy, który mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu we krwi spowodował kolizję czterech samochodów na ulicy Bugajskiej. Usłyszy zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

W związku ze szczytem pielgrzymkowym dużo pracy miała także częstochowska Straż Miejska. Jak minął weekend z ich perspektywy, opowiada Artur Kucharski:

– Pod Jasną Górą zgromadziło się wielu pielgrzymów, którzy świętowali uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Strażnicy miejscy zabezpieczali w tym czasie teren Jasnej Góry, w tym parki: Staszica i 3 maja, a także Aleje Sienkiewicza i Aleje Najświętszej Maryi Panny. Dbaliśmy o zachowanie spokoju i porządku publicznego. Nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów.

Warto podkreślić, że Jasną Górę 26 sierpnia odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Mówi o. Marian Waligóra, przeor jasnogórskiego klasztoru:

– Bardzo się cieszę, że w tym roku zwiększyła się liczba pielgrzymów przybywających na Jasną Górę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do Częstochowy przybyły ponad 123 tysiące pielgrzymów pieszych, a to oznacza, że było ich więcej o dwa i pół tysiąca. Trzeba pamiętać, że w ciągu roku do sanktuarium jasnogórskiego przybywa około 4 milionów wiernych.

SW/IAR