Na Polach Nadziei znowu zakwitną żonkile

16 października w ogrodach częstochowskiego hospicjum zainaugurowano kampanię Pola Nadziei. To święto wszystkich hospicjów, ich podopiecznych i osób zaangażowanych w pomoc chorym terminalnie, którego celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na konieczność pomocy pacjentom hospicjum.

Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Anna Kaptacz, przedstawiła, jak przebiega doroczna akcja. – To kampania społeczna, którą zapoczątkowano w Szkocji. Polega na sadzeniu żonkili jesienią. Na wiosnę, kiedy zakwitają, propagujemy ideę pomocy hospicyjnej. Chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na osoby ciężko chore, potrzebujące pomocy, zarówno medycznej, jak i społecznej, oraz na konieczność finansowego wsparcia hospicjów.

Hospicjum w Częstochowie ma nie tylko potrzeby materialne. – Potrzebujemy wolontariuszy, którzy chcieliby pomagać naszym pacjentom – mówi Anna Kaptacz. – Szukamy ludzi, którzy dadzą naszym pacjentom cząstkę siebie. Takich, którzy usiądą przy pacjencie, potrzymają za rękę, poczytają czy podadzą wodę. Potrzebujemy ludzi, którzy towarzyszyliby pacjentom.

Zwracając się do licznie zebranych gości, wśród których było wiele dzieci i młodzieży, Anna Kaptacz poprosiła o pozytywną promocję częstochowskiego hospicjum. – Chciałabym, żeby Państwo promowali tę placówkę jako miejsce uśmiechu i radości. To nie jest miejsce cierpienia. Bądźcie otwarci na ideę opieki hospicyjnej i paliatywnej i według Waszych możliwości pomagajcie częstochowskiemu hospicjum.

W uroczystości inaugurującej edycję 2018/2019 kampanii Pola Nadziei uczestniczył także senator Artur Warzocha. Jak powiedział, częstochowskie hospicjum to bardzo ważne miejsce. – Jest wielkie zapotrzebowanie na usługi, które już od ponad 20 lat świadczy Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Stowarzyszenie ma także duże potrzeby inwestycyjne. Kiedy dwa miesiące temu zaproszono nas na teren budowy nowej siedziby hospicjum, przy ul. Kopernika w Częstochowie, dowiedzieliśmy się o skali potrzeb i o tym, że ta inwestycja jest realizowana ze składek ludzi dobrej woli. Podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Częstochowie powiedzieliśmy mu o tej sytuacji. Premier zareagował z pełną empatią i powiedział, że rząd pomoże w sfinansowaniu budowy hospicjum przy ul. Kopernika. Środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa powinny być uruchomione jeszcze w bieżącym roku.

Kampania Pola Nadziei przebiega w dwóch etapach. Pierwszy odbywa się jesienią, kiedy to na znak solidarności z osobami objętymi opieką hospicyjną sadzimy żonkile. Drugi etap odbywa się na wiosnę, gdy kwitną żonkile, przypominając o akcji na rzecz osób cierpiących, oczekujących naszej pomocy, wsparcia i nadziei. Hospicjum można również wspomóc, przekazując 1% podatku lub włączając się w codzienne działania placówki jako wolontariusz. Swoje wsparcie dla idei opieki hospicyjnej można także zamanifestować, biorąc udział w jesiennym przygotowaniu ogrodów – Pól Nadziei, oraz w wiosennych akcjach – m.in. w konkursach, kwestach i Marszu Nadziei.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content