Dzisiaj w ratuszu wręczono nagrody za najlepsze koncepcje architektoniczne dworca Częstochowa Główna. Pierwsze miejsce zdobyło biuro TOPROJEKT, które pracę przygotowało we współpracy z paryskimi pracowniami AND STUDIO i Studio Antonini.

Wręczenie nagród oficjalnie zakończyło ważny etap inwestycji, polegający na wyborze pracowni architektonicznej. Na konkurs wpłynęły łącznie 23 prace. Pierwsze miejsce przyznane zostało za odpowiednie połączenie infrastruktury autobusowej komunikacji miejskiej i międzymiastowej z dworcem kolejowym bez konieczności umieszczania elementów komunikacyjnych pod ziemią oraz funkcjonalne zbliżenie dworca do linii tramwajowej. Jak mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A. – wybór zwycięzcy jest trafiony.

– Podoba mi się pierwsza nagroda. Jest zaprojektowana z pewnego rodzaju kulturą. Bardzo dobrze wpisuje się w miejsce starego dworca. Mam nadzieję, że projekt wykonawczy będzie spełniał wszystkie standardy i oczekiwania pasażerów, ale również nas – właściciela budynku dworcowego.

Marek Wawrzyniak, autor zwycięskiego projektu tłumaczy, że celem było stworzenie budynku eleganckiego i funkcjonalnego.

– Nowy dworzec połączy różne rodzaje komunikacji. Bezpośrednio wychodząc z dworca, będziemy wsiadali do autobusów MPK, PKS oraz do taksówek. Połączy także dwie strony miasta, podzielone przez linię kolejową. Do tej pory spinał je ze sobą jedynie most w alejach. Teraz wszystko się zmieni, a mieszkańcom z pewnością spodoba się nowe rozwiązanie.

Nowy dworzec Częstochowa Główna zrealizowany będzie w formie prostego pasażu nad torami, opartego od stron zachodniej i wschodniej na przeszklonych prostopadłościanach. W części wschodniej planowane jest umieszczenie m.in. kas biletowych, informacji czy punktu wynajmu samochodów. Na piętrze zbudowane zostaną poczekalnie, restauracja, miejsce zabaw dla dzieci oraz kaplica. Pasaż nad torami będzie pełnił funkcję handlową. Zarząd PKP zapewnił o rozpoczęciu negocjacji z laureatem konkursu w celu podpisania umowy na opracowanie dokumentacji projektowej. Koszty utrzymania budynku dworca w obecnej formie, są zbyt duże i nierentowne. Budowa nowego realizowana będzie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oddanie dworca do użytku publicznego planowane jest na koniec 2022 roku.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content