Najważniejszy dzień w szczególnym czasie

fot. Radio Fiat

13 października w Polsce obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Święto ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy i dyspozytorów medycznych. Jest to okazja by poświęcić chwilę uwagi ich pracy.

W Polsce pracuje około 13 tys. ratowników medycznych. Wykonują oni ciężką, odpowiedzialną i stresującą pracę. Często ryzykują własnym życiem i zdrowiem, by na czas udzielić pomocy potrzebującym. Ratownicy medyczni jako pierwsi pojawiają się w miejscach wypadków, katastrof czy nagłego zachorowania. Szczególnie ważna jest ich funkcja w dzisiejszych czasach, podczas pandemii koronawirusa. To oni mają często bezpośredni kontakt z zakażonymi:

W tym roku mamy niestety bardzo smutne obchody dnia ratownictwa medycznego, ponieważ to świętowanie przypada na czas walki z pandemią koronawirusa. Niestety też w ostatnich tygodniach notujemy bardzo duży wzrost zachorowań w regionie Częstochowy i powiatu częstochowskiego na koronawirusa. Łączy się to też z okresowym brakiem miejsc w szpitalach. Jest to praca tym bardziej trudna, że wymaga od nas zabezpieczenia osobistego w postaci kombinezonów i masek, w których praca jest o wiele trudniejsza, ponieważ ciężko się oddycha. Nie wspominając już o samym stresie związanym z samym zakażeniem lub potencjalnym zakażeniem koronawirusem. Jest to trudny dla nas czas, ale czujemy, że jest to nasza misja w ograniczeniu liczby zachorowań i tą misję staramy się wykonać jak najlepiej – mówił Tomasz Czech, pracownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

Warto pomyśleć czego można życzyć ludziom, którzy codziennie narażając swoje życie ratują innych, pomagają i wspierają, a teraz w czasach pandemii pracują w bardzo trudnych warunkach? Odpowiedź na to pytanie ma ks. Zbigniew Wojtysek. Ksiądz zanim wstąpił Wyższego Seminarium Duchownego pracował jako ratownik medyczny:

Warto w tym dniu złożyć życzenia wszystkim ratownikom medycznymi całemu personelowi medycznemu, który pracuje w systemie ratownictwa medycznego a najlepszymi życzeniami będzie słowo dziękuję. Dziękujemy za ich fachową pracę, za odpowiedzialność, za poświęcenie szczególnie w tym czasie koronawirusa bo to oni są na pierwszej linii frontu.

W ten szczególny dzień swoje życzenia dla kolegów i koleżanek przesyła również pan Tomasz Czech:

Szanowni koledzy i koleżanki, ratownicy, lekarze, pielęgniarki, dyspozytorzy częstochowskiego pogotowia i podstacji częstochowskiego pogotowia. W dniu waszego święta przyjmijcie podziękowania za waszą pracę pełną poświęcenia. Życzę wam jak najmniej interwencji, tylko udanych akcji ratunkowych, ale także satysfakcji i radości jaką daje ratowanie życia ludzkiego. A na czas pandemii życzę tyle samo powrotów do domu ile wyjść na dyżur. Niech te powroty nigdy nie będą przerwane nagłymi kwarantannami. Dziękuję wam za waszą pracę i oddanie.

My wszyscy, jako społeczeństwo również dołóżmy się do tych życzeń i podziękujmy za ich codzienny trud.

KP