Był hymn olimpijski, było wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt i defilada zawodników, a przede wszystkim świetna zabawa. Wszystko w ramach Olimpiady Sportowej „Przełam bariery z ISD Hutą Częstochowa”, której kolejna edycja odbyła się 5 czerwca na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie. Zawody organizowane w ramach tego wydarzenia mają wyjątkowy charakter. Przeznaczone są dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, podopiecznych częstochowskich i podczęstochowskich placówek wychowawczych. Jak zaznacza Jacek Kasprzyk, doradca zarządu ISD Huty Częstochowa, w ciągu 20 lat zorganizowanych zostało 36 edycji zawodów:
– Świetna sprawa, bo okazuje się, że po dwudziestu latach jest to potrzebne. Myśmy nawet nie liczyli, ile tych imprez jest. Pozytywne zaskoczenie dla wszystkich. Przez tyle lat udaje się to zorganizować. Dziękujemy mediom za promocję tego wydarzenia, bo dzięki temu dociera do świadomości innych, że są wśród nas osoby niepełnosprawne, które troszeczkę od nas się różnią, ale są takie same jak my. Im jest tylko ciężej. Trzeba czasami, w takim codziennym życiu społecznym, osobistym czy zawodowym pomóc im zrobić ten pierwszy krok, później już sobie w miarę poradzą. Tutaj pokazujemy, że można to robić poprzez sport, w koleżeńskiej atmosferze, w zabawie, w przyjaźni. Wszystko, co się wokół nas dzieje, wszystko co jest dla nas otwarte musi być również otwarte dla nich. Możemy zrobić podjazd, żeby weszli na ten stadion, ale na tym stadionie mają się świetnie czuć, mają się bawić tak, jak chcą się bawić. Mają mieć uśmiech na buzi. Niech im radość przynosi to, co innym przynosi radość. To jest fajne i o to warto zabiegać.
Młodzi sportowcy z wielkim zapałem brali udział w zawodach sportowych, m. in. biegach sztafetowych, skoku w dal czy rzucie piłką. Ich zaangażowania i determinacji nie powstydziliby się profesjonaliści. Docenił to jeden z organizatorów olimpiady, Marcin Mazik z częstochowskiego MOSiR-u:
– Mamy tu dzieci od wieku przedszkolnego aż po osoby dorosłe. Główny cel imprezy to integracja, żeby te osoby nie siedziały cały czas w swoich ośrodkach, w swoich szkołach, żeby się mogły spotkać. Z racji tego, że dbamy o sport i rekreację, zapraszamy te osoby na obiekty sportowe. Dzisiaj uczestniczy w zawodach prawie trzysta osób, podzielonych na trzy kategorie ruchowe tak, żeby każdy mógł wziąć w nich udział. Emocje oczywiście są, ale nie ma wielkiej rywalizacji, nie prowadzimy żadnej klasyfikacji, bo nie o to tutaj chodzi.
Jedną z placówek, która uczestniczy w każdej olimpiadzie „Przełam bariery z ISD Hutą Częstochowa” jest Zespół Szkół Specjalnych nr 28 z Częstochowy. Podopieczni przyjechali na zawody ze swoim opiekunem, Tomaszem Kurpiarzem:
– Wpisała się już ta impreza w kalendarz szkoły. Przyjeżdżamy na nią za każdym razem. Dzieciaki chętnie w niej uczestniczą. Oczywiście przygotowujemy się do niej, jakieś małe treningi na zajęciach wychowania fizycznego. Kiedy jedni z uczniów startują, reszta “ziomków z dwudziestej ósmej” dopinguje kolegów i koleżanki. To też jest dla nich wielka radość. Oczywiście najważniejsza jest wspólna zabawa zgodna z zasadami fair play.
Celem Olimpiady jest rozwijanie zainteresowań sportowych niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, kształtowanie nawyku czynnego wypoczynku oraz integracja środowiska i wspieranie aktywności wśród osób niepełnosprawnych.

ZD

Skip to content