„Najwyższy czas”- wystawa zegarów w ratuszu

Fot. Radio Fiat

Muzeum Częstochowskie przygotowało wystawę zegarów „Najwyższy Czas”. 3 lipca odbędzie się wernisaż wystawy, lecz tylko i wyłącznie w formie wirtualnej. Zainteresowani będą mogli obejrzeć prezentację eksponatów o godz 18:00 na profilu fb Muzeum Częstochowskiego: https://pl-pl.facebook.com/MuzeumCzestochowskie/.

Kolekcja zegarów Muzeum Częstochowskiego jest naprawdę bogata. Zegary pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, kolekcjonerów prywatnych oraz z zbiorów własnych. Pochodzą z różnych stron Europy z okresu między XVI a XX wiekiem. O szczegółach oraz o pomyśle stworzenia wystawy mówi jej kuratorka Bożena Mszyca:

Prezentujemy m.in. zegary słoneczne, mechaniczne, skrzynkowe, kominkowe, stojące wahadłowe, kompasy, które pochodzą począwszy od XVI aż do połowy XX wieku. Muzeum Częstochowskie posiada w swojej kolekcji kilka ciekawych zegarów, stąd pomysł aby powstała wystawa poszerzona o eksponaty z innych muzeów a także z kolekcji prywatnych.

Powodem zorganizowania wirtualnego wernisażu jest sytuacja wywołana pandemią koronawirusa. Takie kroki zostały podjęte, by unikać spotkań w dużych grupach osób.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Częstochowskim ratuszu do 4 lipca do 11 października. We wtorki, środy, czwartki i piątki od godz 12 do 17, a w soboty i niedziele od godz 12 do 17:30.

WB