Napoleon zbrodni

drzwi - kr

Ludzie w różny sposób realizują swoje pasje. Niektórzy jeżdżą na motorze, inni zbierają znaczki, niejaki Fabian S. natomiast z zamiłowania kolekcjonuje cudze pieniądze i bije kobiety. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Fabianowi S. dotyczący dokonania szeregu kradzieży poprzez podawanie się za pracowników wodociągów lub administracji obiektu.

21-letni mieszkaniec Wrocławia od września 2013 r. do marca 2014 r. dopuścił się na terenie Częstochowy wspólnie z nieustalonymi osobami siedmiu kradzieży. Do pierwszej doszło 4 września 2013 r. przy ul. Broniewskiego. W tym dniu Fabian S. wraz z nieustalonym mężczyzną, podając się za pracowników wodociągów, wszedł pod pretekstem awarii wody do jednego z mieszkań. Gdy mężczyźni odwracali uwagę właścicielki lokalu, pozorując sprawdzanie instalacji, do mieszkania weszła kobieta, która ukradła 150 zł oraz złotą biżuterię (obrączkę i trzy pierścionki o łącznej wartości 1000 zł).

Kolejne zdarzenia miały miejsce w dniach:

– 21 listopada 2013 r. przy al. Pokoju (skradziono pieniądze i zegarek o łącznej wartości 1.900 zł);

– 29 listopada 2013 r. przy ul. Kiedrzyńskiej (skradziono pieniądze w kwocie 600 zł);

– 12 grudnia 2013 r. przy ul. Focha (nie zdołano skraść pieniędzy w kwocie 3 tys. zł, bo lokatorzy wezwali pomoc);

– 3 marca 2014 r. przy ul. Szymanowskiego (skradziono pieniądze w kwocie 65 tys. zł oraz złotą biżuterię o wartości 2.000 zł);

– 29 marca 2014 r. przy ul. Kilińskiego (skradziono pieniądze w kwocie 1.300 zł i kartę bankomatową);

– 29 marca 2014 r. przy ul. Prostej (skradziono pieniądze w kwocie 1.300 zł).

Sposób działania sprawców w przypadku tych zdarzeń był taki sam, jak w trakcie pierwszej kradzieży. Śląski Napoleon zbrodni nie poprzestał jednak na przywłaszczaniu sobie cudzej biżuterii. Jeszcze 24 lipca 2013 r. we Wrocławiu ok. godz. 2.15 zaatakował studentkę Uniwersytetu Wrocławskiego, która chciała wejść do klatki schodowej. Fabian S. uderzył kobietę pięścią w twarz, a następnie wyrwał jej torebkę. Gdy kobieta zaczęła gonić damskiego boksera, prosząc o oddanie dokumentów, Fabian S. ponownie kilkukrotnie uderzył ją pięścią po głowie i uciekł. Skradł portfel, dokumenty, telefon komórkowy i kartę bankomatową.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Fabian S. początkowo przyznał się do zarzucanych mu przestępstw, a następnie w trakcie kolejnych przesłuchań odwołał przyznanie do winy i odmówił złożenia wyjaśnień. W maju 2014 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Fabian S. był w przeszłości karany za kkradzieże dokonane dzięki podawaniu się za kogoś innego.

Przestępstwo rozboju jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, a przestępstwo kradzieży karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Prokuratura i policja poszukują pozostałych winnych.