Nasze życie w dłoniach Ojca – modlitewne czuwanie pielgrzymów na Jasnej Górze

Na jasnogórskim szczycie trwają uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień 15 sierpnia zgromadził na błoniach dziesiątki pątników, niosących ze sobą nadzieję i radość dzielenia się miłością jasnogórskiej Matki.

Główne uroczystości poprzedziła modlitwa pielgrzymów, którzy czuwali wspólnie rozważając tajemnice Różańca. Towarzyszyło im hasło „Dziękujemy za Maryję Królową”, a przewodniczył im ojciec Kamil Szustak, paulin. W czasie kontemplacji i modlitwy podkreślano, że Maryja jest wzorem oddania i miłości:

– Dzieliła z Bogiem chwile radości i smutku, chwile bólu i ukojenia, chwile lęku i odwagi, chwile zatroskania i pokoju. Na tym polega bycie świętymi, aby nie było ani jednego momentu podczas naszego dnia, który nie będzie należał do Boga. Złożyć całe swoje istnienie w ręce Ojca Niebieskiego, tak jak Maryja. To te dłonie wzięły ją do Nieba. Trzeba nam pozwolić się trzymać, obejmować tym dłoniom, pozwalać, by nas prowadziły zawsze, nie tylko wtedy, gdy ciemność zasłania drogę. Nie znajdujemy innego wyjścia. Ale również wtedy, gdy droga jest dobrze widoczna i wydaje się nam, że sami potrafimy nią iść. Nigdy nie wiadomo, kiedy skończy się nasze ziemskie pielgrzymowanie, a to od ostatniej chwili zależy nasze życie. Wtedy będzie ono w dłoniach Ojca Niebieskiego.

Wspólne uwielbienie było także czasem, kiedy przybyli na Jasną Górę pielgrzymi dołączali do niezwykłej akcji „Selfie dla Maryi” – wielkiej mozaiki Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która przygotowywana jest na główne uroczystości jubileuszowe 26 sierpnia i wtedy też zawiśnie na wałach jasnogórskich. Jak podkreślano, to rodzaj duchowego daru dla Matki, bo to mozaika upleciona nie tylko ze zdjęć, ale przede wszystkich serc wiernych.

Po uroczystej modlitwie pielgrzymów, na jasnogórskich błoniach rozpoczęła się Suma Pontyfikalna, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

SW