Nauczanie w domu – konieczność czy wybór?

Obowiązujące w Polsce prawo dopuszcza możliwość kształcenia dzieci poza placówkami oświatowymi. Chodzi tutaj zarówno o nauczanie indywidualne, jak i o tzw. edukację domową. Sytuacje, w jakich jest to dopuszczalne, spowodowane są różnymi przyczynami. Również zgoda na jedną lub drugą formę edukacji wydawana jest przez różne organy. Sprawę wyjaśnia naczelnik Wydziału Edukacji, Magdalena Dębska:
– Jeśli chodzi o nauczanie indywidualne, przyznaje to nauczanie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna na wniosek rodzica. Wówczas wydawane jest orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego, w którym określane są takie elementy jak np. na jak długi okres zostało to orzeczenie wydane. Dyrektor szkoły jest zobowiązany do realizacji wszystkich zaleceń wynikających z tego orzeczenia. To orzeczenie jest wydawane najczęściej, gdy stan zdrowia ucznia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły lub do przedszkola. Dyrektor kontaktuje się z rodzicem i zajęcia w dowolnym czasie są realizowane w miejscu zamieszkania dziecka.
Inną kwestią, coraz częściej interesującą rodziców, jest tzw. edukacja domowa. Takie rozwiązanie jest w naszym kraju możliwe od 1991 roku:
– W przypadku tzw. nauczania domowego jest trochę inna procedura. Dyrektor, na wniosek rodziców, wydaje decyzję administracyjną – wyraża tą decyzją zgodę, na realizowanie zajęć w miejscu zamieszkania. Rodzice muszą przedłożyć wymagane dokumenty, to jest m. in. opinia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy oświadczenie, że zapewnią dziecku warunki umożliwiające realizację podstawy programowej. Dziecko nie uczęszcza do szkoły, ale musi przystąpić do rocznych egzaminów kwalifikacyjnych. Więc nauczanie w domu, ale egzaminy końcowe w szkole.
Żeby uczyć swoje dziecko w ramach edukacji szkolnej nie trzeba mieć ukończonych żadnych specjalistycznych kursów, studiów pedagogicznych, a nawet wyższych studiów. W trybie edukacji domowej dzieci mogą spełniać swój obowiązek szkolny od edukacji przedszkolnej, poprzez edukację wczesnoszkolną, szkołę podstawową, gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną. Warto przypomnieć, że od 2014 roku istnieje możliwość przejścia na tryb edukacji domowej w dowolnym momencie roku szkolnego.

ZD

foto źródło: www.tatento.pl

Skip to content