fot. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

Dużo mówi się o szczepionce na koronawirusa – prace nad nią spędzają sen z powiek wielu zespołom badawczym na świecie, w tym również z Polski. Tymczasem nie gdzie indziej, a właśnie w Częstochowie opracowano lek, który może pomóc w walce z wirusem.

Odpowiadają za to naukowcy z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, którzy stworzyli środek, mogący nie tylko pomóc w leczeniu choroby COVID-19, ale także zapobiegać jej rozwinięciu się i wzmacniać odporność układu immunologicznego. Prof. dr hab. Piotr Bałczewski, kierujący pracami, tak objaśnia genezę leku:

– Projekt dotyczył kokrystalizacji i koamorfizacji grupy leków, zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Te dwa procesy miały doprowadzić do lepiej rozpuszczalnych związków, które miałyby wielofunkcyjne działanie. W grudniu ubiegłego roku okazało się, że na ten projekt otrzymaliśmy dofinansowanie, ale pierwotnie nie był on przeznaczony na poszukiwanie nowej kompozycji farmaceutycznej.

Prof. Bałczewski wyjaśnia także, dlaczego składnikami nowego środka są leki na nadciśnienie.

– Głównym składnikiem opracowanego leku jest substancja czynna, stosowana dotychczas w leczeniu nadciśnienia tętniczego, oddziałująca na białko ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę typu II), które jest także receptorem dla koronawirusa SARS-CoV-2, przy pomocy którego wirus wnika do wnętrza komórki – mówi prof. Bałczewski. – Dzięki blokowaniu tego receptora, substancja czynna może zapobiegać rozwojowi zespołu ostrej niewydolności oddechowej, która jest główną przyczyną zgonów pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, a oprócz tego zwiększa produkcję ochronnego peptydu angiotensyny-(1-7).

Prof. dodaje również, że konieczne są dalsze badania, które potwierdzą skuteczność leku.

– Dostarczamy produkt o zwiększonej rozpuszczalności i proporcjonalnie większej biodostępności. Komponenty są znane – nie trzeba ich badać. Trzeba z kolei zbadać, jak będą się zachowywały w praktyce, a więc podczas jednoczesnego stosowania ich przy leczeniu choroby COVID-19.

Nad lekiem pracował zespół z Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD wraz z CBMM PAN w składzie mgr M. Turek, dr E. Różycka-Sokołowska, prof. dr hab. M. Makowska-Janusik, dr M. Koprowski i dr K. Owsianik pod kierunkiem prof. dr. hab. P. Bałczewskiego.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content