Niebezpieczne pamiątki po II wojnie w Częstochowie

Fot. KMP w Częstochowie

FAB-500 to radziecka bomba lotnicza, która okazała się niecodziennym znaleziskiem w Częstochowie. W poniedziałek 25 maja jeden z mieszkańców odkrył w lesie dwa takie pociski, pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Jak się okazało, w bliskim rejonie znaleziska niewypałów było więcej. O całej sytuacji została powiadomiona policja, która szybko pojawiła się na miejscu zdarzenia.

– Ok. godz. 16:30 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w Częstochowie przy ul. Korfantego znaleziono pociski. Skierowani na miejsce funkcjonariusze policji potwierdzili ten fakt. Powiadomiono grupę saperską z Gliwic oraz zabezpieczono miejsce zdarzenia. We wtorek, 26 maja przybyli na miejsce saperzy, którzy po penetracji terenu przy użyciu wykrywaczy metali ujawnili kilka mniejszych pocisków. Wszystkie znalezione elementy zostały zabezpieczone, przetransportowane w bezpieczne miejsce oraz zdetonowane – mówił sierż. sztab. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Ważący blisko 500 kg pocisk był bombą burzącą, którą wykorzystywano do zwalczania obiektów o wzmocnionej konstrukcji, takich jak schrony lub piętrowe budynki. Jak mówi starszy chorąży sztabowy Ryszard Szymkiewicz, saper z gliwickiej jednostki powietrznodesantowej, corocznie z rejonu Częstochowy i okolic przyjmowanych jest średnio kilkanaście zgłoszeń dotyczących podobnych znalezisk.

– W samej Częstochowie jest to ok. 10 zgłoszeń. Wszystko zależy od liczby przeprowadzanych inwestycji. Znaczna część zgłoszeń dotyczy większej liczby amunicji lub pocisków w jednym miejscu. Rzadko zdarza się, że wyruszamy po jeden przedmiot – tłumaczył starszy chorąży sztabowy Ryszard Szymkiewicz.

Jak podkreśla chorąży, materiały wybuchowe pozostawione po I i II wojnie światowej znajdowane są w różnych rejonach Częstochowy. Z obserwacji, jakimi podzielił się dowódca patrolu rozminowania, statystycznie najwięcej zgłoszeń dotyczy rejonu Huty Częstochowa, która w okresie II wojny światowej była miejscem licznych bombardowań.

BNO

Skip to content