Niebieska trawa przed aquaparkiem, o co chodzi?

Fot. Radio Fiat

Przed będącym jeszcze w budowie aquaparkiem w Częstochowie postanowiono „stworzyć” parking dla osób niepełnosprawnych. Zrobiono to jednak w dość niecodzienny sposób. Trawa wraz z kostką brukową została po prostu pomalowana na niebiesko. Sprawę komentuje jeden z radnych miasta, Piotr Wrona:

– Jest to dalszy ciąg bareizmów w Częstochowie. Jeszcze niedawno śmialiśmy się z drzew, które rosną pod wiaduktem. Widzieliśmy też jak miało wyglądać centrum przesiadkowe na Stradomiu, a jak wygląda. To jest następny absurd częstochowski – trawa pomalowana na niebiesko wyznaczająca miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Jak osoba niepełnosprawna, która przyjedzie tu samochodem, ma się dostać do aquaparku? Ta inwestycja jest źle wykonana jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne.

Miejsce to nie jest w pełni przygotowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych i wygląda jakby było wykonane bez żadnego planu. Dziury w kostce utrudniają niepełnosprawnym poruszanie się po parkingu. Jak mówi Piotr Wrona, tak nie powinno wyglądać miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych:

– Na pewno powierzchnia powinna być płaska i nieszorstka. Na pewno nie powinno się również malować trawy na kolor biały lub niebieski. Osoba niepełnosprawna na wózku czy o kulach nie ma szans tu przejść nawet 10 centymetrów.

Warto podkreślić również fakt, że krawężniki przy chodnikach są wysokie i nie da się bezpośrednio wjechać na nie wózkiem inwalidzkim. Na chodnik można się dostać wjeżdżając z innej strony parkingu, bo tylko tam znajduje się odpowiednie do tego miejsce.

Wychodzi na to, że miejsca parkingowe zostały wyznaczone w złym miejscu. Wystarczyłoby je umieścić po drugiej stronie, bliżej podjazdu. Dodajmy do tego jeszcze pomalowaną na niebiesko trawę i wychodzi Bareja w Częstochowie.

WB