Mniej niż 1% częstochowian zagłosuje korespondencyjnie

fot. Radio Fiat

W niedzielę 28 czerwca w Polsce odbędą się wybory prezydenckie. Wielu Polaków zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne – z tej możliwości skorzystali również Częstochowianie.

Mówi o tym dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie, Tomasz Doruchowski, który informuje, że na taką formę głosowania zdecydowało się mniej niż 1% mieszkańców.

– Wnioski można było składać do 16 czerwca. W naszym rejonie wpłynęło ponad 2000 rozpatrzonych pozytywnie wniosków, przy czym w samej Częstochowie złożono ich 1070, co daje w przybliżeniu 0,6 proc. wszystkich upoważnionych do głosowania na terenie naszego miasta osób.

Doruchowski przypomina także, jak będzie wyglądał proces głosowania korespondencyjnego.

– Pakiety z odpowiednimi dokumentami są już przygotowane i od jutra zaczną być dostarczane wyborcom. Ci, którzy zaznaczyli opcję z dowozem do drzwi, będą mieli dostarczony pakiet właśnie w taki sposób, natomiast reszta wyborców będzie musiała odebrać go sobie ze swoich skrzynek pocztowych.

Państwowa Komisja Wyborcza umożliwiła głosowanie korespondencyjne tym wyborcom, którzy chcą pozostać w domach w związku z epidemią koronawirusa. Oczywiście nadal istnieje możliwość głosowania w sposób tradycyjny, czyli poprzez wrzucenie karty do urny w lokalu wyborczym. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca (I tura), ewentualna II tura z kolei przeprowadzona zostanie 12 lipca.

MSI