„Niezłomni i Błogosławieni – wierni po kres…”

 

film

Niezłomni i Błogosławieni – wierni po kres…” – pod takim hasłem odbył się w Częstochowie I Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Filmy prezentowane były w Miejskim Domu Kultury oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Mówi pomysłodawczyni imprezy Anna Dąbrowska:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/03/filmy_muzeum__.mp3]

W ramach projekcji miały miejsce spotkania z twórcami, osobami związanymi z bohaterami filmów lub uczestnikami zdarzeń w nich opowiedzianych. Gośćmi specjalnymi Przeglądu byli m. in. Jadwiga Chmielowska – dziennikarka, działaczka „Solidarności”, opozycjonistka, przewodnicząca Ruchu Edukacji Narodowej, Anna Pietraszek – wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, reżyser, dziennikarka, himalaistka, Anna Rastawicka – wieloletnia sekretarka Prymasa Tysiąclecia oraz historycy z IPN Wojciech Rotarski i Sławomir Maślikowski.

Uczestnicy I Przeglądu Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych obejrzeli takie filmy jak m. in. „Pielgrzym” w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, „Cud prawdy”, „Zawód Prymas” i „Pielgrzym Pojednania” w reż. Anny Pietraszek, „August Kardynał Hlond” i „Kapłan z Suchedniowa” w reż. Pawła Woldana, „Zapomniane Męczeństwo” w reż. Jolanty Hajdasz.

Patronat nad przeglądem sprawowali abp Wacław Depo oraz poseł Szymon Giżyński.