Noc konfesjonałów

Przed nami dziesiąta już edycja ogólnopolskiej Nocy Konfesjonałów. Z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek w wybranych świątyniach przez całą noc księża będą dyżurować w konfesjonałach.

Kościół wychodzi naprzeciw tym, którzy są zapracowani, pochłonięci przez obowiązki dnia powszedniego, aby mogli dostąpić sakramentu pokuty i pojednania. Wierni z Częstochowy będą mieli tę możliwość w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, o czym mówi proboszcz parafii ks. Jacek Michalewski:

Najczęściej bywa tak, że ci, którzy przebywają za granicą, nie mają takiej możliwości, by pojednać się z Panem Bogiem. Chociaż coraz więcej jest misji polskich za granicą, w Anglii, Niemczech. Pracują tam kapłani z Polski i służą. Ale wiadomo, że kiedy przyjeżdża ktoś do rodziny, do najbliższych to szuka właśnie tego miejsca, by się wyspowiadać, pojednać z Bogiem, stanąć wobec siebie w prawdzie, i żeby przeżyć te święta we właściwy sposób. Żeby Chrystus zmartwychwstał przede wszystkim w człowieku — podkreśla ks. Jacek Michalewski.

Jest to również czas dla tych, którzy potrzebują pomocy, a przede wszystkim rozmowy, mówi ks. Jacek Michalewski:

To jest taka noc Nikodemowa. Tak jak Nikodem przyszedł w nocy do Jezusa. Dlatego, że się wstydził swoich współbraci z synagogi, żeby nikt go nie widział. To jest takie ponowne narodzenie, bo sakrament pokuty jest właśnie takim nowym narodzeniem. Mam takie doświadczenia, jeśli chodzi o Noc Konfesjonałów, które pokazywało, że ludzie, którzy przychodzili do sakramentu pokuty właśnie w tę noc, potrzebowali takiej głębszej rozmowy. Ktoś potrzebuje pomocy, takiej bardzo konkretnej, w swoich życiowych sprawach. Też po to, żeby się wyrwać z tego, co boli. Tak właśnie Nikodem pewnie szukał takiej konkretnej pomocy, chciał odnaleźć drogę szczęścia, bo nie był szczęśliwy – tak przypuszczam. Idąc do Jezusa, to szczęście dopiero odnajduje w Nim. Narodził się na nowo — mówi ks. Jacek Michalewski.

Noc Konfesjonałów w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Bohaterów Katynia 40/42 będzie trwała w nocy z osiemnastego na dziewiętnastego kwietnia, od godziny 22.00 do 6.00 rano.

AK