Noc zawitała do częstochowskich księgarń

Wieczorne spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, pokazy filmów, a nawet literackie potańcówki. To wszystko w ponad stu księgarniach w całej Polsce w ramach piątkowej Nocy Księgarń, zorganizowanej po raz pierwszy w kraju.

W Częstochowie do akcji przyłączyły się dwie placówki, jedną z nich była księgarnia Edycji Świętego Pawła. Noc Księgarń powstała w nawiązując do Nocy Muzeów oraz Nocy Konfesjonałów, tłumaczy ks. Wojciech Turek, przełożony paulistów w Polsce.

– Cały czas jesteśmy czytelnikami, chodzimy do księgarń i szukamy pożywki dla naszego umysłu i zmysłów, szukamy ubogacenia. Dobrze, że taka inicjatywa powstała, bo księgarnia Świętego Pawła już z samej promuje przede wszystkim wartości duchowe. Podobny charakter ma nasze spotkanie – próbujemy podejść do tematu nocy w sensie wiary – podkreślił ks. Turek.

Podczas spotkania w księgarni przy ul. 7 Kamienic miało miejsce spotkanie autorskie z ks. Turkiem, połączone z panelem dyskusyjnym. Wszystko to okraszone klimatem półmroku oraz świec.

– Po wstępnej modlitwie i przywitaniu gości, zaplanowaliśmy ukazanie zjawiska ciemności w Biblii. Ze względu na Jej ogrom, skupiliśmy się na trzech postaciach: Hiobie, Świętym Pawle Apostole i na Faryzeuszu Nikodemie. Są to zupełnie trzy odrębne kategorie postaci, historie i drogi do Boga, ale są na tyle uniwersalne, że w każdej z nich ktoś znajduje coś z siebie – tłumaczył.

Podczas Nocy Księgarń dla odwiedzających Edycję Świętego Pawła przewidziano rabaty na pozycje znajdujące się w księgarni. W inicjatywie udział wzięła także księgarnia „Między Kartkami” przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie, a także zawierciańska Księgarnia Edukacyjna mieszcząca się przy ul. Sądowej. Jej gościem specjalnym był prof. Ryszard Koziołek.

BNO