Nowa sygnalizacja świetlna w centrum miasta

Skrzyżowania ulicy Kopernika z ulicą Śląską i ulicą Nowowiejskiego, to miejsca w Częstochowie, gdzie często dochodzi do wypadków i kolizji. W policyjnych statystykach często wymieniane są jako miejsca szczególnie niebezpieczne. Jako najczęstszą przyczynę kolizji w tych miejscach wymienia się wymuszenie pierwszeństwa. Jest to 90 % zdarzeń. Na szczęście już niedługo doczekamy się na obu skrzyżowaniach sygnalizacji świetlnej. O inwestycji mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu:
– Jakiś czas temu, po wspólnych analizach z policją wskazaliśmy, że elementem, który poprawi bezpieczeństwo na ul. Kopernika z ul. Śląską i ul. Nowowiejskiego będzie sygnalizacja świetlna. Będzie to sygnalizacja zsynchronizowana z sąsiednimi sygnalizacjami tak, żeby na zasadzie tzw. „zielonej fali” płynnie móc przejechać przez te skrzyżowania. Jednocześnie poprawi się bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców. Żeby kierowcy wiedzieli jaka jest optymalna prędkość z jaką należy jechać ul. Śląską czy Nowowiejskiego, żeby trafić na „zieloną falę”, zostały zamontowane tablice, które wskazują właściwą prędkość, zgodną z przepisami ruchu drogowego. Z naszej strony instalacja została zakończona. Trwają teraz ustalenia z zakładem energetycznym, żeby zasilić sygnalizację. Potrwa to zapewne kilka tygodni. Myślę, że z końcem lipca będziemy mogli już z tej sygnalizacji korzystać.
Inwestycja została wykonana z budżetu własnego MZDiT. Jej wartość to ok. 300 tys. złotych. Drogowcy zapowiadają, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy podobna sygnalizacja ma powstać na innym niebezpiecznym częstochowskim skrzyżowaniu. Chodzi o skrzyżowanie ulicy Jagiellońskiej z ulicami Rydza-Śmigłego i Równoległą.

ZD