Nowa toaleta publiczna

W pobliżu letniego ogródka Restauracji Ratuszowej, od strony ul. Szymanowskiego, od dziś (4 sierpnia) funkcjonuje nowa toaleta publiczna. Mogą z niej korzystać także osoby na wózkach inwalidzkich.

Toaleta składa się z dwóch kabin, z których każda jest wyposażona w przybory sanitarne ze stali nierdzewnej. Ściany zewnętrzne z płyty warstwowej wykończono płytkami granitowymi. W kabinach funkcjonuje ogrzewanie podłogowe, zapewniające minimalną temperaturę 16 stopni Celsjusza.

Kabiny są w pełni przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami – również tych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Zapewniają to drzwi o szerokości 90 cm, podłoga wyniesiona maksymalnie 2 cm powyżej poziomu chodnika, wolna przestrzeń kabiny oparta na kole o średnicy 1,5 m, pochwyty oraz odpowiednia wysokość umywalki i przycisków.

Obiekt jest czynny całą dobę. Szacuje się, że w miesiącu będzie korzystało z niego około 3 500 osób. Opłata za skorzystanie z kabiny to 1 zł.

Inwestycja kosztowała około 300 tys. zł. Po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, zrealizowała ją Oczyszczalnia Ścieków „WARTA” S.A. Na podstawie uchwały Rady Miasta Częstochowy spółka od 4 lat zajmuje się budową, utrzymaniem i eksploatacją szaletów publicznych na terenie miasta.