Nowe deklaracje – wyższe opłaty za śmieci

Fot. czestochowa.pl

Nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi został uchwalony 8 marca bieżącego roku podczas sesji Rady Miasta w Częstochowie. Zmiana wynikła ze znowelizowanych we wrześniu ubiegłego roku przepisów ustawy o czystości i porządku w gminach.

Dokument narzuca m.in. obowiązek segregowania odpadów przez jednostki administracyjne. To z kolei przyczyniło się do podwyższenia opłat za gospodarowanie nimi.

– W niektórych przypadkach właściciele nieruchomości będą zobowiązani do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty – np. jeśli wcześniej złożyli deklarację w zakresie nieselektywnego zbierania odpadów lub chcą skorzystać ze zwolnienia związanego z kompostowaniem bioodpadów (dotyczy to właścicieli nieruchomości jednorodzinnych). Gdy właściciele nieruchomości deklarują już selektywną zbiórkę odpadów, to nie ma potrzeby składania nowej deklaracji – właściciele otrzymają wówczas jedynie zawiadomienie o nowej wysokości opłaty – tłumaczy Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy.

Na podstawie nowelizacji ustawy Rada Miasta dokonała zmian w prawie obowiązującym na terenie Częstochowy. Dotyczą one zarówno nieruchomości zamieszkanych, niezamieszkanych (a generujących odpady komunalne) jak i tych, które należą do obu kategorii. Co dokładnie wnoszą te zmiany?

– Zmiany te to m.in. wprowadzenie obowiązku segregacji odpadów, zmiana terminu na zgłaszanie zmian w deklaracjach (było 14 dni od dnia zaistnienia zmiany – teraz jest do 10 dnia następnego miesiąca). Wzór deklaracji zawiera teraz także klauzulę RODO. We wzorach wprowadzono również pola umożliwiające uzyskanie częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami z tytułu posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów. Deklarację sporządzoną zgodnie z ustalonym wzorem właściciele nieruchomości składają w budynkach Urzędu Miasta przy ulicy Śląskiej 11/13 lub alei Wolności 30 – dodaje Marcin Breczko.

Deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na niej odpadów komunalnych, albo do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana danych będących podstawą ustalenia wysokości opłaty lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających w danej nieruchomości. Zdaniem Radnego Pawła Rukszy podwyżka cen za śmieci w Częstochowie jest nieuzasadniona, gdyż przedsiębiorstwo komunalne mogłoby lepiej zarządzać odpadami, a tym samym zwolnić miasto z tzw. opłaty marszałkowskiej:

– Gminy mają nie tylko zbierać śmieci, ale także je segregować. A segreguje się je nie po to, by były składowane na wysypisku, tylko po to, aby w możliwie jak największym stopniu powtórnie je wykorzystywać. Jako miasto powinniśmy te śmieci przetwarzać. Powinniśmy uzyskiwać pewien poziom recyklingu. W momencie, gdy nie utrzymujemy tego pułapu, płacimy opłaty środowiskowe. Ze sprawozdań wynika, że w Częstochowie jest to poziom zaledwie jednego procenta. To podkreśla nieudolność Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w zagospodarowaniu segregowanymi odpadami. Jedyną receptą jest składanie tych śmieci, a opłata marszałkowska ma za zadanie uchronić nas przed utonięciem w tych śmieciach za 20-30 lat – komentuje radny Paweł Ruksza.

Nowe ceny za gospodarowanie odpadami będą obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Koszt odbioru segregowanych śmieci będzie kosztować każdego mieszkańca Częstochowy 29 zł, natomiast w przypadku ich nieselektywnego wyrzucania opłata podwoi się do 58 zł.

BNO

Skip to content