Nowe hospicjum coraz bliżej

Trwa budowa nowego obiektu Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Będzie miał trzy kondygnacje i o kilkadziesiąt miejsc więcej dla pacjentów niż w obecnej siedzibie.

Liczba osób wymagających opieki paliatywnej stale rośnie, dlatego rozbudowa hospicjum to konieczność. Projekt robi wrażenie – to 44 miejsca opieki stacjonarnej dla osób dorosłych i niezbędne zaplecze rehabilitacyjno-medyczne. Druga siedziba placówki mieścić się będzie przy ul. Kopernika 17 a. O tym jak obecnie wygląda stan budowy – mówi Monika Kołodziejczyk, pełnomocnik ds. remontu.

– W ok 90% skończony jest szyb windy – niezbędny do jej umocowania oraz zbudowania klatki schodowej. Większość prac idzie ku końcowi. Położone są tynki, płytki na ścianach oraz większość okablowania. To był budynek biurowy, dlatego konieczne były wszelkie zmiany, które nie spełniały norm do przyjęcia pacjentów. Remontowane są trzy piętra, zmieniane są okna. Muszą być też nowe miejsca parkingowe.

W październiku ubiegłego roku hospicjum otrzymało na remont budynku 2,5 miliona złotych z rezerwy budżetowej państwa. Pieniądze przeznaczono na pokrycie określonych prac budowlanych. Monika Kołodziejczyk dodaje, że dokończenie tak dużej inwestycji wymaga jeszcze sporej sumy.

– Tak jak przy każdym remoncie zdarzają się też prace dodatkowe, nieprzewidziane. To jeszcze ok 6 mln do zakończenia inwestycji. Obecnie mamy jeszcze wsparcie w wysokości 50% wartości niektórych robót, ponieważ dostaliśmy dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tym roku jest to już niestety nieduża kwota.

Termin oddania budowli do użytku planowany jest w lipcu tego roku.

ABK