300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest ważnym wydarzeniem dla narodu polskiego. Święto Matki Bożej Częstochowskiej ma w tym roku szczególnie ogólnonarodowy charakter. Uznał go Narodowy Bank Polski wydając z tej okazji kolekcjonerski banknot. Poczta Polska z kolei zaprojektowała znaczek pocztowy. Dla NBP było to zadanie wymagające współpracy z paulinami: – Banknot został zaprojektowany przy bardzo dużym udziale, a właściwie pod kierownictwem ojców paulinów, którzy wprawdzie banknotów na co dzień nie projektują, ale to oni a szczególnie konsultanci merytoryczni, czyli o. Stanisław Rudziński i o. Cyryl Motyl wybrali te elementy do banknotu, które są przedstawione na banknocie kolekcjonerskim. Na stronie przedniej są to korony przypominające te, które przekazał 300-lat temu papież Klemens XI, natomiast na odwrocie przedstawiona jest rycina z momentu koronacji z 1717 roku – mówi Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
Wartości banknotu dodają zabezpieczenia typowe dla wszystkich banknotów, także użytkowych, ale są w nim również nietypowe, jakich nie ma w żadnym innym banknocie, nawet kolekcjonerskim. Są to m. in. znak wodny – w tym wypadku herb paulinów, farba zmienna optycznie, czy rektowerso. Nietypowym jest zabezpieczenie widoczne pod światłem emitującym promieniowanie UV, które wykonano w wielu kolorach: – Cały banknot utrzymany jest w kolorystyce złoto-błękitnej. Posiada również szereg zabezpieczeń. Jest ich dokładnie 20, a przynajmniej z tych, o których mogłabym opowiedzieć. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się, że banknot jest aż tak dokładnie zabezpieczony. Ma on nominał 20 zł, natomiast jego wartość kolekcjonerska wynosi 60 zł. Jest dostępny we wszystkich oddziałch okręgowych NBP. Trafił do rąk odbiorców 21 sierpnia w nakładzie do 55 tys. sztuk.
W pracach nad nowym banknotem zawsze współdziała wielu ludzi, którzy zajmują się projektem, zabezpieczeniami, a w tym przypadku także konsultacjami z paulinami. Potrzeba także czasu:
– To jest bardzo długa praca. Inicjatywa ojców paulinów, aby w ogóle taki banknot, powstała w czerwcu 2016 roku. Już miesiąc później prezes NBP prof. Adam Glapiński podjął decyzję, że banknot zostanie włączony do planu emisyjnego wartości kolekcjonerskich na rok 2017 i już następnego dnia odbyło się pierwsze nasze spotkanie z ojcami paulinami w Warszawie. Wiedzieliśmy, że musimy naprawdę bardzo szybko pracować, żeby banknot mógł być wyprodukowany na czas. Jest to związane z tym, że oprócz elementów graficznych, bardzo ważne jest wypracowanie zabezpieczeń oraz produkcja. – mówi Barbara Jaroszek.
Oprócz NBP uczcić 300-lecie koronacji chciała także Poczta Polska. Pierwszym uhonorowaniem Królowej Polski była pielgrzymka pracowników Poczty w czerwcu, a drugim wyprodukowanie znaczka pocztowego. Dla Poczty wydarzenie obchodzone w tym roku jest na tyle szczególne, że zwiększyli nakład z 100 tys. do 240 tys. sztuk. Podczas obchodów 300-lecia koronacji 26 sierpnia Poczta Polska wystawi stoisko, na którym będzie można nabyć znaczek, a także wysłać pamiątkową pocztówkę.

KN

Skip to content