Numizmatyczny raj

W sobotę 5 października rozpoczął się VI Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów, organizowany przez Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, poświęcony przede wszystkim numizmatom związanym z papieżem Polakiem.

– Są pewne ośrodki na świecie, które pamiętają o Ojcu Świętym od wielkiego dzwonu, a my pamiętamy o nim na co dzień – mówi dyrektor Muzeum, Krzysztof Witkowski. – Staramy się ciągle przekazywać jego nauki, ale też pokazywać, jak można odbierać Jana Pawła II w dniu dzisiejszym. Dlatego w kwietniu przyszłego roku chciałbym zorganizować przeglądową wystawę prac, zrobionych przez medalierów polskich, i mam nadzieję, że potrwa ona do kolejnego zlotu, który planujemy na 10 października 2020 roku.

Dyrektor zwrócił również uwagę na trudności, jakie napotyka podczas swojej pracy, a także na oddanie pasjonatów.

– Niestety nikt nam nie chce w tym pomóc, dlatego robimy to sami na miarę własnych możliwości. Czasami jednak ta pomoc nie jest istotna, gdyż najważniejsi są ludzie, którzy chcą przyjść i coś zrobić. Nawet jeżeli jest to skromniej zrobione, to i tak medale pozostają na wieki – podsumowuje Witkowski.

Program Zlotu obejmował m.in. wręczenie odznaczeń, dyplomów pamiątkowych oraz wykład dr Jacka Kaniewskiego „Nieznany szeląg Jana Kazimierza”, a także giełdę pamiątek po Jana Pawle II, obejmującą monety, medale, zdjęcia i znaczki pocztowe.

MSI