O Bitwie Warszawskiej w Archiwum częstochowskim

Fot. Radio Fiat

Archiwum Państwowe w Częstochowie zaprasza na wystawę o jednej z 18. przełomowych bitew w historii świata. Na stronie internetowej placówki będzie można zobaczyć materiały dotyczące wydarzeń Bitwy Warszawskiej oraz zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Starcia wojsk polskich z Armią Czerwoną rozgrywały się w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku na przedpolu Warszawy. Po szeregu krwawych potyczek, 16 sierpnia atak znad Wieprza zmusił bolszewików do odwrotu. Z okazji obchodów upamiętniających kluczowe wydarzenia w dziejach państwa polskiego, Archiwum Państwowe w Częstochowie zorganizowało specjalną wystawę, o której mówi starszy archiwista Michał Mszyca.

– Archiwum Państwowe w Częstochowie pragnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Promujemy różne wydarzenia i przypominamy historię na podstawie materiałów archiwalnych, zgromadzonych w naszych zasobach. W tym roku przypada stulecie Bitwy Warszawskiej, dlatego zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy wirtualnej, która udostępniona będzie na naszej stronie internetowej.

Od frontu wojny polsko-bolszewickiej Częstochowa była odsunięta. Archiwum posiada jednak wiele ciekawych materiałów, które umożliwiają poznanie ówczesnej historii, a także nastrojów społecznych.

– Mamy w swoich zasobach materiały, apele władzy wojskowej do okolicznych mieszkańców, które zachęcają ludność do składania broni oraz narzędzi rolniczych na rzecz wojska. Podczas kwerendy przeprowadzonej w naszym archiwum skupiliśmy się na aktach dotyczących gmin oraz samego miasta. W nich właśnie znaleźliśmy materiały dotyczące ówczesnej sytuacji w Częstochowie. Z naszego miasta do walk zgłaszało się wielu ochotników. Wojska, które stacjonowały w Częstochowie, zostały przesunięte na front. Sytuacja ta spowodowało niepokój społeczny, ponieważ nie miał kto bronić miasta. Władze powołały więc Straż Obywatelską, w której skład wchodzili m.in. członkowie Ochotniczej Straży Ogniowej.

Za kilka dni skany dokumentów będzie można zobaczyć na stronie internetowej archiwum. Przypomnijmy, że każdy, kto chciałby „na żywo” zapoznać się z materiałami placówki może to zrobić w czytelni po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

ABK

Skip to content