Uczniowie częstochowskich liceów słuchali dzisiaj o zawodach medycznych, drodze do sukcesu, a także realiach tych profesji m.in. w częstochowskich szpitalach. W sali sesyjnej UM Częstochowy odbyło się w ramach projektu “Ciekawi świata – ciekawi przyszłości”.

Z młodzieżą spotkali się m.in. Dariusz Kopczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie oraz Joanna Dziedzic, pielęgniarka naczelna szpitala. Opowiadali o swojej pracy i poinformowali o częstochowskich brakach kadry medycznej. Jak mówi Paweł Jędrasiak z Wydziału Polityki Społecznej, młodzież jest przyszłością funkcjonowania państwa, a spotkania w ramach projektu „Ciekawi świata – ciekawi przyszłości” mogą pomóc im wybrać właściwą drogę zawodową.

– Projekt ma na celu wspierać młodzież, która niedługo ukończy szkołę podstawową. W ramach projektu młodzież uczestniczy w spotkaniach, konkursach i warsztatach, które mają ukazać, jak wygląda obecny rynek pracy oraz jakie są oczekiwania pracodawców. Dzięki takim spotkaniom młodzież wejdzie na rynek pracy z lepszymi kwalifikacjami. Kolejne spotkanie w ramach projektu już za 2 tygodnie. Tym razem rozmowa odbędzie się z policją. Młodzież dowie się, jak wygląda nabór do służby oraz jak wyglądają realia pracy policjanta. Będziemy też organizować warsztaty językowe ze słownictwa przydatnego podczas rozmów kwalifikacyjnych oraz pracy korporacyjnej.

Partnerami projektu „Ciekawi świata – ciekawi przyszłości” są m.in. Politechnika Częstochowska oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczny im. Jana Długosza. Podczas spotkania przybliżono młodzieży szczegóły programu “Dostępny lekarz”, którego realizacja zakłada m.in. przyznanie stypendium tym studentom uniwersytetów medycznych, którzy zobowiążą się, że po zakończeniu nauki podejmą prace w częstochowskiej placówce medycznej podległej samorządowi. Więcej na temat projektu mówi Anna Mielczarek, kierownik Centrum Obsługi Inwestora.

– Program jest składową programu „Teraz lepsza praca”, który zakłada utrzymanie wykwalifikowanych pracowników w Częstochowie oraz kształcenie nowych kadr na potrzeby biznesu. „Dostępny lekarz” opiera się na trzech filarach. Studenci 6 roku mogą pobierać stypendia w wysokości 2000 zł przez cały rok studiowania. Będąc rezydentem, można ubiegać się o mieszkanie w Częstochowie. Lekarze czynni mogą skorzystać również z kursów, podnoszących kwalifikacje.

Stypendystą programu „Dostępny lekarz” jest Jan Wojtysiak, który opowiadał młodzieży o własnych doświadczeniach studiowania medycyny. Chętnie udzielał też odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania.

– Jestem regionalnym patriotą, dlatego więżę przyszłość z Częstochową. Szpitale miejskie, powiatowe, wojewódzkie w Częstochowie oferują szybszą drogę rozwoju ze względu na mniejszą ilość lekarzy, doktorantów. Jest więc możliwość szybszej nauki. Podczas spotkania młodzież zapytała mnie o wiele rzeczy związanych ze studiami medycznymi. Jakie mam dla nich rady? Przede wszystkim, aby nie bali się wybrać takiej ścieżki zawodowej, bo jest wspaniała. Trzeba być tylko sumiennym i pracowitym.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z liceum Mickiewicza oraz Słowackiego.

 

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content