Korzystając z prawdziwie wiosennej pogody wielu z nas spędza aktywnie wolny czas spacerując lub uprawiając różne sporty. Często towarzyszą nam nasze domowe pupile, psy i koty. Warto zawczasu pomyśleć o ich ochronie przed różnego rodzaju pasożytami, które coraz częściej napotkać można w parkach, na łąkach czy w lesie. Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo zwierząt wyjaśnia lekarz weterynarii, Olgierd Piotrowski:
– Na wiosnę rzeczywiście mamy wysyp pasożytów, które atakują nasze zwierzęta domowe, czyli pcheł lub kleszczy. Jeżeli zauważymy u swojego psa lub kota kleszcze, to przede wszystkim musimy go usunąć. Możemy to zrobić palcami albo kupionymi w aptece, czy u weterynarza, kleszczołapkami. Bardzo proste urządzenie, które nam naprawdę pomoże. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu naszych zwierząt przed pchłami, przed kleszczami. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo środków, które walczą z pasożytami, i naprawdę walczą skutecznie. Mamy do wyboru np. krople, które wylewamy na skórę. Co roku wychodzą nowe krople, które mają nowe substancje czynne. Krople takie działają zazwyczaj ok. miesiąca przeciwko kleszczom i ok. dwóch miesięcy przeciwko pchłom. Oprócz kropli są dostępne również obroże. Jeżeli chcemy kupić obrożę, należy dokładnie przeczytać etykietę, zobaczyć co zawiera obroża, jaką substancję czynną – czy jest to obroża ziołowa, z olejkami eterycznymi, która działa odstraszająco, czy zawiera lek, jako substancję czynną, i wówczas rzeczywiście jest skuteczna. Obroże najnowszej generacji działają cały sezon, czyli zakładamy na wiosną, a ściągamy późną jesienią. Nowością, jaka weszła od kilku sezonów, są tabletki.Podajemy psu przeciw pchłom czy kleszczom tabletkę. Są tabletki, które działają przez miesiąc i takie, które działają przez 3 miesiące po podaniu. Jak widać jest duży wybór, ale szczególnie dla psów. A to dlatego, że na psy dobrze działają różne substancje czynne, z różnych grup chemicznych. Jeżeli chodzi o koty, to tutaj niestety pole manewru jest mniejsze. Koty, ze względu na inny metabolizm, są nadwrażliwe na większość substancji czynnych. Dlatego nie można stosować substancji dla psa kotom. U kotów dobrze sprawdzają się te obroże nowej generacji, które działają cały sezon.
Do najczęściej występujących chorób, jakie mogą zostać wywołane przez kleszcze u zwierząt domowych, należą borelioza i babeszjoza. Przeciwko boreliozie istnieje szczepionka, którą możemy zaszczepić psa lub kota w gabinecie weterynaryjnym. Na szczęście, jak twierdzi Piotrowski, najbardziej zagrożone tymi chorobami są rejony na wschodzie naszego kraju.

ZD

foto źródło: www.zookarina.blogspot.com

Skip to content