Dwie zmiany przygotował polski rząd w programie „Dobry start”, które wejdą w życie z początkiem sierpnia. Program jest skierowany do wszystkich dzieci uczących się, które nie ukończyły 20 roku życia.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych wiek ten wynosi 24 lata. Wsparcie obejmuje jednorazową wypłatę świadczenia w wysokości 300 zł, która ma wspomóc rodzinę w wydatkach związanych z przygotowaniem szkolnej wyprawki.

– Zmiany, które zostały teraz wprowadzone, są pokłosiem wsłuchiwania się i obserwowania sytuacji przez rząd. Każde działania z założenia są dobre, jednak życie weryfikuje i pokazuje, że bywają pewne luki. Wprowadzone zmiany to nic innego jak fakt, że nasz rząd wsłuchuje się i podchodzi do tematu w bardzo realny sposób. Do tej pory w szkołach policealnych było dużo młodzieży, która w poprzedniej wersji rozporządzenia nie kwalifikowała się do uzyskania tych funduszy. Pierwsza zmiana dotyczy objęcia świadczeniem uczniów szkół dla dorosłych oraz policealnych. Druga zmiana polega na tym, że oprócz tradycyjnej formy składania wniosków, formularze złożymy także online – opowiadała Lidia Burzyńska, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wyjątek stanowią rodzice dzieci uczących się w szkołach dla dorosłych i szkołach policealnych, które w tym roku będą musieli złożyć wniosek w tradycyjnej formie. Zdaniem posłanki okres pójścia dzieci do szkoły jest ważnym czasem dla polskich rodzin.

– Jestem matką dwójki dorosłych dzieci i dobrze pamiętam, że 1 września był dla polskich rodzin ważnym wydarzeniem. Było to także obciążenie finansowe, ponieważ wiązało się to z kupnem wyprawki, strojów czy obuwia. W przypadku rodzin wielodzietnych pomoc ta jest wymierna w stosunku do oczekiwań rodziców – dodała posłanka.

Sama nowelizacja nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie. Poza drogą tradycyjną, wnioski o świadczenia można składać wspomnianą już drogą elektroniczną poprzez kanał bankowości przy programie „Rodzina 500+” oraz przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

BNO
Foto: obywatel.gov.pl

Skip to content