Od nowego roku ruszają e-zwolnienia

źródło praca.gazetaprawna.pl

Od 2016 roku uruchomione zostaną e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie. Tradycyjne, papierowe zwolnienia (ZUS ZLA) lekarze będą mogli jednak wystawiać jeszcze do końca 2017 roku. Okres przejściowy skończy się dopiero 1 stycznia 2018 roku – od tej daty wystawiane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
Zwolnienia elektroniczne będą stanowiły ułatwienie dla lekarzy, bowiem wystawienie go będzie trwało znacznie krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz wystawiający e-zwolnienie uzyska dostęp do danych ubezpieczonego pacjenta, jego pracodawców (płatników) oraz członków rodziny pacjenta – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Po wpisaniu numeru PESEL pozostałe dane identyfikacyjne pacjenta zostaną automatycznie uzupełnione przez system. System podpowie m. in. również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby. W przypadku, gdy lekarz będzie decydował się na wystawienie e-zwolnienia, nie będzie on musiał, tak jak to było do tej pory, dostarczać zwolnień do ZUS ani przechowywać drugiej kopii. Nie będzie potrzeby pobierania w ZUS-ie bloczków formularzy ZUS ZLA.

Nowe usługi elektroniczne to także korzyści dla pracodawców. Płatnicy, którzy założą profil na PUE (Platformie Usług Elektronicznych), będą natychmiast otrzymywali wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi elektronicznego zwolnienia (e-ZLA), a także samo zwolnienie. Niesłychanie ważną informacją jest to, że pracodawcy muszą założyć profil do końca 2015 roku. Dotyczy to tych płatników, którzy mają obowiązek przekazywać dokumenty ubezpieczonych w formie elektronicznej, czyli co do zasady rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Dużym udogodnieniem dla pracodawcy stanie się również to, że drogą elektroniczną będzie mógł on wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

Wprowadzenie nowego systemu zwolnień to nie tylko korzyści dla lekarzy i pracodawców, ale także dla pacjentów. Nie będą oni już musieli dostarczać zwolnień swoim pracodawcom. Zwolnienia te bowiem będą przesyłane na profil PUE płatników oraz do systemu ZUS.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

MB

źródło: foto: praca.gazetaprawna.pl

Skip to content