Od stołu eucharystycznego do stołu sportowego

115 ministrantów i lektorów rywalizowało w sobotę, 16 marca w III Mistrzostwach Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Tenisie Stołowym rozgrywanych w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Zanim rozpoczęła się rywalizacja sportowa uczestnicy Mistrzostw wraz z księżmi opiekunami zgromadzili się na Mszy św., której przewodniczył ks. Paweł Wróbel, duszpasterz liturgicznej służby ołtarza archidiecezji częstochowskiej.

Od stołu eucharystycznego ministranci i lektorzy przeszli do stołów do tenisa stołowego, aby rozpocząć walkę o puchary, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe w trzech kategoriach: ministrant (roczniki 2007 i młodsze), lektor młodszy (roczniki 2003-2006) i lektor starszy (roczniki 1999 – 2002). Każda parafia mogła wystawić po dwóch zawodników w danej kategorii. Prowadzono również klasyfikację drużynową dla parafii, które wystawiły przynajmniej jednego zawodnika w każdej kategorii wiekowej.

Jednym z organizatorów Mistrzostw był ks. Łukasz Dybowski. Jak przyznaje, poziom umiejętności młodych sportowców był zróżnicowany. – Są rzeczywiście zawodowcy, którzy grają w klubach. To też nas cieszy, a są też tacy, którzy trzymają rakietkę od święta, ale dobrze, że grają. Cieszę się, że przyjechało dzisiaj tak wielu ministrantów, lektorów i księży opiekunów.

Ks. Łukasz Dybowski podkreśla istotną rolę sportu w życiu młodego człowieka. – Sport kształtuje i wychowuje. Jest też pewnym wyrzeczeniem i zmaganiem się, co w Wielkim Poście nabiera szczególnego wymiaru.

I miejsce w kategorii ministrant zdobył Antoni Michałczyk z parafii św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia. W kategorii lektor młodszy zwyciężył Oliwer Dziadak z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach, a najlepszym lektorem starszym okazał się Piotr Cierpiał z parafii św. Walentego w Konopiskach.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach. Drugie miejsce zdobyła parafia św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia, a trzecie parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

III Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Tenisie Stołowym rozegrano pod honorowym patronatem abp. metropolity Wacława Depo.

Maciej Orman