Oddychasz? Reaguj! Bilans zeszłorocznej akcji smogowej

Rok 2019 jest już za nami, a wraz z nim zakończyła się kolejna edycja kampanii walki z częstochowskim smogiem. Funkcjonariusze jednak nie osiadają na laurach, bo choć ostatni rok był rekordowy po względem liczby kontroli, zimowy sezon grzewczy trwa nadal.

W 2019 roku nasi strażnicy miejscy przeprowadzili na terenie miasta ponad dwa i pół tysiąca kontroli domowych kotłowni i pieców. Dzięki nim udało się nam odkryć, aż 408 przypadków spalania śmieci. Obecnie w samym tylko styczniu tych kontroli przeprowadziliśmy ponad 400” – opowiada o akcji Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

Niestety mimo tak wielkiej liczby skontrolowanych pieców oraz zainteresowania samych mieszkańców, Częstochowa nadal boryka się z problemem smogu.

Trwa sezon grzewczy, i choć zima w tym roku jest wyjątkowo łagodna, to niektórzy mieszkańcy nadal spalają w swoich piecach niewłaściwy opał: stare ubrania, lakierowane drewno, śmieci, plastiki, etc. Lecz mimo wszystko z roku na rok sytuacja się poprawia. Dzięki naszym akcjom oraz apelom do samych mieszkańców, liczba tego typu zachowań systematycznie spada” – dodaje Artur Kucharski.

Straż miejska swoją jurysdykcją, a więc i kampanią, obejmuje tylko teren Częstochowy. Jeśli pozostali mieszkańcy powiatu będą chcieli zgłosić spalanie śmieci w domowych piecach, należy zgłosić się do właściwych urzędów czy służb działających na terenie danej gminy, lub na policję.