Odwodnienie organizmu- jak zapobiegać?

Fot. Radio Fiat

Przed nami ciepły i słoneczny weekend. Temperatury mają być wysokie, a takie warunki mogą sprzyjać odwodnieniu organizmu. Może ono stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. O tym, jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu rozmawialiśmy z dietetyczką Małgorzatą Stanior:

Zapobiegać można przede wszystkim przez spożywanie dużej ilości wody. Każda kobieta powinna w ciągu dnia spożywać ok. 2 l wody, a mężczyźni ok 2,5 l. Jeśli jest potrzeba przeliczenia tego dokładnie, to ilość wypijanej wody w ciągu dnia powinna wynosić 30ml na każdy kg masy ciała.

Odwodnienie jest stanem chorobowym, do którego dochodzi, gdy nasz organizm straci za dużo wody i elektrolitów. Objawy odwodnienia mogą być różne:

Najczęstszym objawem odwodnienia jest ból głowy, uczucie zmęczenia, znużenia, osłabienie apetytu. Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawia, że wszystkie te dolegliwości ustępują i wszystko wraca do normy.

Jest to zagrożenie dla każdego, chociaż są osoby, które powinny znacznie bardziej uważać. Można do nich zaliczyć dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore. Aby leczyć odwodnienie należy:

Przede wszystkim nawadniać organizm. Woda jest lekarstwem na te dolegliwości. Wystarczy, że będziemy pić więcej niż do tej pory, a organizm już na bieżąco będzie czerpał z tego korzyści. Objawy odwodnienia mogą ustępować nawet po jednym dniu, ale czasami gdy wyniki odwodnienia są skrajne, dolegliwości mogą występować nawet od 2 do 3 miesięcy.

Pamiętajmy o nawadnianiu naszego organizmu. W upalne dni człowiek wypaca więcej wody niż zwykle, więc znacznie szybciej można doprowadzić do utraty płynów. Zapobiegajmy temu nie tylko w ten weekend, ale codziennie.

WB

Skip to content