Fot. CCAS/archiwum

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Czas, kiedy przypominamy, jak ważną rolę pełnią osoby starsze w wychowaniu młodego pokolenia. W wielu przypadkach dojrzały wiek nie świadczy o braku aktywności. Seniorzy chętnie angażują się w liczne zajęcia oraz inicjatywy, udowadniając tym samym, że z życia można korzystać w pełni bez żadnych ograniczeń.

Wbrew pozorom osoby starsze mogą mieć więcej energii i chęci do działania niż młodzi ludzie. Ci, którzy nie chcą samotnie przebywać w domu, mogą korzystać z szerokiej oferty różnych ośrodków, takich jak Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora. Niestety przez wprowadzone obostrzenia związane z Covid-19 funkcjonowanie placówki musiało przenieść się do internetu. O szczegółach działalności mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, które prowadzi Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora.

– Mamy wielu wspaniałych seniorów. Dziś gratuluję im przede wszystkim dojrzałości i oczywiście życzę dużo zdrowia. Przez ten okres covidowy nie możemy niestety wielu rzeczy zrobić. Jako Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora, przy którym funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy Społecznej, udostępniamy w formie online ciekawe filmy, a także gimnastykę dla osób starszych czy naukę koncentracji, ćwiczenie pamięci. To wiele ciekawych atrakcji. Oczywiście codziennie staramy się wspierać seniorów rozmową i dobrymi radami. Wszyscy uczymy się odnajdywania w nowej rzeczywistości – online.

Formy aktywności dla seniorów, a także pomoc w życiu codziennym seniorom zapewnia również Cartias Archidiecezji Częstochowskiej, o czym mówi Marta Cierpiał.

– Działa nasz Dom Pomocy Społecznego, gdzie opiekujemy się seniorami. Prowadzimy klub seniora, dom dziennego pobytu dla seniorów Senior+. Korzystamy z programu ASOS, czyli aktywność społeczna osób starszych, gdzie seniorzy mają organizowany czas. To m.in. posiłki, codziennie dostarczane we wskazane miejsca. Mamy również program na codzienne zakupy. Senior dostaje kartę z sumą 150 zł na miesiąc, którą może zapłacić w sklepie za potrzebne produkty. Ten program przeznaczony jest dla 250 osób z terenu archidiecezji częstochowskiej (nie samego miasta). Organizujemy też zbiórki żywności.

Osobom starszym można też pomagać przez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez potrzeby wychodzenia z domu. Wolontariusz może zrobić zakupy, wyprowadzić psa lub pomóc w jeszcze inny sposób. Więcej informacji uzyskać można na stronie wspierajseniora.pl.

ABK

Skip to content