Oprowadzanie po szopkach

Muzeum Częstochowskie zaprasza na zwiedzenie „Szopek krakowskich”. Największa ma ponad 2 metry, a najmniejsza jedynie 19 cm. 26 stycznia o godz. 16.00 po wystawie oprowadzać będzie kurator Agnieszka Ciuk-Koćwin.

Szopki krakowskie wpisane są na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Część z nich prezentowana jest w częstochowskim ratuszu do drugiego lutego. O historii szopek oraz procesie ich powstawania będzie można posłuchać na oprowadzaniu kuratorskim. Jak mówi Agnieszka Ciuk-Koćwin, kurator wystawy – prezentowane szopki pochodzą ze Zbiorów Muzeum Krakowa. Nagradzane były podczas wielu konkursów, a najstarsza powstała w 1967 roku.

– Na wystawie prezentujemy 17 szopek. Największa ma ponad 2 metry. Najmniejsza 19 cm i jest szopką najnowszą, bo pochodzi z przedostatniego konkursu na Najpiękniejszą Szopkę i jest upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości. Dla mnie taką rozbudowaną i z dużą ilością symboli jest szopka z 2017 roku. Dostała nagrodę w kategorii szopek małych, ale na tej szopce jest nieprawdopodobna ilość symboli Krakowa, postaci związanych z Krakowem. Naprawdę warto ją zobaczyć i rozpoznać osoby, które się na niej znajdują.

I Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską zorganizowano w 1937 roku z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego – miłośnika krakowskich tradycji i zwyczajów. Wydarzenie zapoczątkowało odrodzenie się tradycji budowania szopek, a w tym roku odbyła się już jego kolejna edycja.

ABK