W Jasnogórskim Instytucie Maryjnym miało miejsce ostatnie, ósme spotkanie z cyklu: „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze”. Było ono okazją do spojrzenia na Prymasa Wyszyńskiego w perspektywie błogosławieństw oraz szczęścia.

Jak podkreślili przybyli goście, przyszły Błogosławiony pozostawił po sobie swoistą receptę na jego osiągnięcie, zarówno w wymiarze osobistym, ale także w odniesieniu do wspólnoty Kościoła, jak i Narodu. Ósme spotkanie niesie z sobą szczególną wartość.

– Pełnią Prymasa były ósemki, dla których był kapelanem, opiekunem oraz patronem. Chcemy nieść to szczęście z ósemkami oraz pełnią dalej. Pragniemy kontynuować tradycję założoną przez Marię Okońską, która razem z Prymasem miała marzenie, żeby to kontynuować – tłumaczyła redaktor naczelna Stacji 7, Aneta Liberacka.

Na spotkaniu gościł także o. Stanisław Przepierski – autor przygotowywanych czytanek majowych, inspirowanych nauczaniem Prymasa Wyszyńskiego. Duchowny kojarzy ósme z cyklu spotkanie z ośmioma błogosławieństwami:

– Prymas był tym człowiekiem, któremu objawiły się te błogosławieństwa oraz umiał je przeżyć i wdrożyć w doskonały sposób. Widzimy w nim człowieka milczącego i smucącego się z powodu różnego rodzaju bezbożnictwa i walki człowieka, który cierpi prześladowanie z powodu sprawiedliwości oraz czystego i milczącego serca – mówił.

Prymas Stefan Wyszyński jest uniwersalnym wzorem do naśladowania, zwłaszcza jeśli chodzi o współczesnych młodych.

– Dla mnie Prymas jest przykładem człowieka mocno scalonego, a w dzisiejszych czasach scalenia nam bardzo potrzeba i jednocześnie brakuje. Wydaje mi się, że żyjemy w czasach, gdzie wszystko jest „pokawałkowane”. Młodzi ludzie są mocno w tym zagubieni, a Prymas jest przykładem człowieka szczęśliwego, który umiał to wszystko zintegrować – podkreślił bp Andrzej Przybylski.

Cykl ośmiu spotkań ze świadkami życia i wielkości Prymasa Tysiąclecia w Instytucie Maryjnym na Jasnej Górze organizowano od lutego 2019 roku. Od stycznia 2020 roku rozpocznie się nowy cykl spotkań przed beatyfikacją Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

BNO

Skip to content