Ostatni dzwonek dla gimnazjalistów

W tym roku po raz ostatni uczniowie 3 klas gimnazjów przystąpią do egzaminu, kończącego ten etap nauki. Oznacza to zakończenie funkcjonowania szkół gimnazjalnych w naszym systemie edukacji.

Egzaminy będą trwały od 10 do 12 kwietnia.

– Egzamin gimnazjalny będzie składał się z trzech części. W pierwszym dniu gimnazjaliści napiszą część humanistyczną, z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Następnego dnia uczniowie będą pisać egzamin z części matematyczno-przyrodniczej. Ostatniego dnia młodzi ludzie przystąpią do egzaminu z języka obcego – mówi śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

Tydzień później, w dniach 15-18 kwietnia do pierwszego egzaminu ósmoklasisty przystąpią także absolwenci szkół podstawowych.

– Jeśli chodzi o ósmoklasistów, pierwszego dnia o godzinie 8:00 odbędzie się egzamin z języka polskiego. Następnego dnia będzie egzamin z matematyki, a ostatniego z języka obcego. 

Zdaniem kuratora, absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych nie będą ze sobą rywalizowali, ze wglądu na odmienny rodzaj egzaminu i inny czas trwania nauki. W województwie śląskim nie będzie także problemów z miejscami w szkołach średnich.

– Pragnę uspokoić wszystkich uczniów i rodziców oraz poinformować, że liczba miejsc przygotowana została z dużym naddatkiem. W województwie śląskim mamy o 15% więcej miejsc niż uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjów, aby absolwenci mogli dokonać swobodnego wyboru mówi Urszula Bauer.

Uczniowie nie będą rywalizowali też w okresie pisania matur, ponieważ dla ósmoklasistów liceum będzie trwało cztery lata, technikum pięć lat, a branżowa szkoła trzy lata. Z kolei dla absolwentów szkół gimnazjalnych liceum będzie trzyletnie, technikum czteroletnie, a branżowa szkoła także trzyletnia.

Wyniki wszystkich egzaminów poznamy 14 czerwca, a już od 13 maja absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do szkół średnich.

BNO