Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu

Fot. Radio Fiat

Nawadnianie organizmu, szczególnie w ciepłe dni, jest bardzo ważne. Jeżeli tego nie robimy, możemy się w łatwy sposób odwodnić. Według zaleceń codziennie powinno się wypijać około 2 litrów wody, a w ciepłe dni nawet więcej. W przeciwnym wypadku możemy ponieść nieprzyjemne dla nas konsekwencje.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaapelował do Polaków, by w czasie upałów pamiętali o uzupełnianiu płynów, a także, żeby dbali o inne osoby w pobliżu. Najbardziej na odwodnienie narażone są osoby starsze:

Pamiętajmy o naszych bliskich. Zadzwońmy do naszych rodziców czy dziadków i powiedzmy, by pamiętali o tym, żeby pili odpowiednią ilość płynów. Starsi ludzie nie mają poczucia pragnienia i często dochodzi przez to do groźnych sytuacji. Proszę zapytać się swoich sąsiadów, szczególnie tych starszych, czy dzisiaj wypiją odpowiednią ilość wody i czy w trakcie wysokich temperatur piją tyle płynów, żeby przyzwoicie się nawodnić. To jest bardzo ważne dla naszego systemu ochrony zdrowia.

W całym kraju spodziewane są dziś upały. IMGW wydał ostrzeżenia także w tej sprawie. Dla zdecydowanej większości Polski są to ostrzeżenia 2 stopnia, a dla Warmii i Mazur, Podlasia, północnej części Mazowsza, wschodniej części kujawsko-pomorskiego i części przygranicznych powiatów Dolnego Śląska – niższego, 1. stopnia.

Źródło: IAR

WB