Podczas czynności służbowych, w dzielnicy Tysiąclecie strażnicy miejscy wspólnie z celnikami ujawnili u 56-letniej kobiety 4600 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Sprzedająca kobieta odpowie wkrótce za swój czyn. O sprawie rozmawiamy z głównym specjalistą ds. komunikacji ze Straży Miejskiej, Arturem Kucharskim:

Częstochowska Straż Miejska bardzo często współpracuje z różnymi służbami w celu zwalczania nielegalnego wprowadzenia do obrotu papierosów, czy też wyrobów alkoholowych bez polskich znaków akcyzy. Taką ostatnią współpracę mieliśmy kilka dni temu z Urzędem Celno-Skarbowym. Wytypowaliśmy sobie dzielnicę Tysiąclecie, bo mieliśmy sygnał, że w jednym z punktów handlowych dochodzi do sprzedaży wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, czyli tzw. lewych papierosów. Te informacje operacyjne potwierdziły się.

Papierosy zarówno tradycyjne jak i elektroniczne są popularną chorobą XXI w. zarówno wśród dorosłych, jak i niestety coraz częściej, młodzieży. Z medycznego i ekonomicznego punktu widzenia przynoszą znacznie więcej szkód, niż pożytku, o czym rozmawiamy z doktor Renatą Cierpiał:

Jeżeli chodzi o wygląd to skutki palenia papierosów są następujące: skóra jest zażółcona, zniszczona, szybciej się starzeje. Przyjmuje się, że palenie papierosów przez 10 lat powoduje starzenie się skóry średnio o ok. 2,5 roku. Nasze włosy szybciej wypadają, a nasze paznokcie są zniszczone. Papierosy najbardziej niekorzystne są w przypadku chorób układu krążenia. Oczywiście najbardziej znane jest to, że powodują raka płuc. Ponadto znacznie zmniejszają wydolność oddechową. Najbardziej niebezpieczne są choroby nowotworowe: płuc, krtani, żołądka, czy przełyku. Papierosy są szkodliwe także dla osób trzecich.

Czy z papierosami można skutecznie walczyć? Z pewnością, a korzyści okazują się ogromne.

Najważniejsza jest motywacja. Zdarzają się przypadki, że pacjent poradzi sobie z tym sam. Jeżeli natomiast potrzebują pomocy farmakologicznej, to na rynku są dostępne środki w postaci tabletek, plastrów, czy gum do żucia. Korzyści z zrzucenia palenia są ogromne i bardzo szybko staną się wymierne dla pacjenta. Zauważyć to można oczywiście w wyglądzie i poprawieniu się wydolności oddechowej – mówi Renata Cierpiał.

Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Rzucania Palenia i Tytoniu zachęcamy wszystkich, by papierosom powiedzieli NIE!

KF

foto źródło: Straż Miejska

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content